Lai Līgo svētki ir droši!

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina būt uzmanīgiem un saprātīgiem, lai gaišo vasaras saulgriežu laiku neaptumšotu dažādas nelaimes. Ņemot vērā tradīcijas un arī dažus nelāgus ieradumus pirmssvētku noskaņā, atgādināsim dažas vispārzināmas patiesības, lai tās Līgo svētku laikā nepiemirstos un nebūtu jāsauc palīgā ugunsdzēsēji glābēji.

Līgo svētku svinēšana nav iedomājam bez ugunskura un grila kurināšanas. Lai šī nodarbošanās nebeigtos ar lielu nelaimi, ir jāievēro daži padomi:

Apkārt ugunskura vietai aprociet zemi vai aplieciet akmeņus, lai uguns liesmas neizplatītos pa sauso zāli, krūmiem utt.
Netaisiet ugunskura vietu koku, ēku un degošu materiālu tuvumā.

Atcerieties, ka vasarā mežā ugunskurus nedrīkst kurt vispār. Tos var kurt tikai speciāli ierīkotās vietās.

Netuvojieties un neleciet pāri ugunskuram, ja mugurā ir sintētiskas drēbes vai apģērbs darināts ar garām un vējā plīvojošām detaļām, kas viegli un ātri aizdegas.

Neatstājiet ugunskuru bez uzraudzības un, atstājot ugunskura vietu, nodzēsiet to pilnīgi, lai izslēgtu ugunsgrēka iespējamību. Visērtāk ir paņemt līdzi pudeli ar ūdeni, ko uzliet uz ugunskura pirms došanās prom.

Grils jānovieto drošā attālumā no ēkas, tā, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles nevar izraisīt ugunsgrēku.

Jāpārliecinās, ka grils novietots uz stabilas virsmas, lai, garām ejot, tas netiktu apgāzts.

Grila iededzināšanu nevajadzētu uzticēt bērniem, jo pat pieaugušo klātbūtnē viņiem to darīt var būt bīstami.

Grila iededzināšanai jāizmanto tie degšķidrumi, kas ir paredzēti tieši grila iekurināšanai. Ar degšķidrumu jāaplej kurināmais un jāpagaida, kamēr tas sasūksies un tad uzmanīgi jāaizdedzina.

Nedrīkst pieliet degšķidrumu jau degošam grilam un nedrīkst aizdedzināt ugunskurus un grilus ar viegli uzliesmojošiem šķidrumiem, piemēram, benzīnu, acetonu utt., jo tas var izraisīt uzliesmojumu un cilvēks var gūt smagus apdegumus.

Nededziniet plastmasas izstrādājumus un riepas, jo tie sadegot rada indīgus dūmus un apkārtējie var saindēties ar degšanas produktiem.

Brīvdienās gan gatavojoties svētkiem, gan atpūšoties, vienmēr atcerēsimies par bērnu drošību. Bērniem svētki vienmēr šķiet īpašāki un nozīmīgāki nekā pieaugušajiem un nereti viņiem arī šķiet, ka var darīt to, ko ikdienā nedrīkstētu. Ja atpūšamies lauku saimniecībās, privātmāju pagalmos vai pie ūdenstilpnēm, jāatceras, ka mazie atpūtnieki vienmēr jāpatur redzes lokā, uzmanot vai nav izdomājuši kādu bīstamu nodarbošanos. Ja mazais svinētājs ir izteicis vēlmi pārlēkt pāri ugunskuram, tad tas jādara tikai tad, kad ugunskurs gandrīz jau ir izdedzis un tikai stingrā pieaugušo uzraudzībā.

Sinoptiķi šīs svētku brīvdienas sola karstas, tāpēc uzmanīgiem ir jābūt peldēties gribētājiem. VUGD vēlreiz atgādina svarīgākās drošības prasības, kas jāņem vērā, lai atpūta pie ūdeņiem nebeigtos ar traģēdiju.

ATCERIETIES, ka:

Visdrošāk ir peldēties oficiālajās peldvietās!
Nepeldieties viens! Nepeldies stiprā vējā, naktī vai negaisa laikā!
Nepārvērtējiet savus spēkus!
Ja esat pārkarsis saulē, ūdenī ejiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, kas var izraisīt muskuļu krampjus vai sirdsdarbības un asinsrites traucējumus.
Bērniem atļauts ūdenī spēlēties ar piepūšamām rotaļlietām, ja pieaugušais atrodas ūdenī starp krastu un dziļumu.
Ja bērns ūdenī atrodas dziļāk par jostasvietu, tad ar viņu nepārtraukti jāuztur vizuālais kontakts.
Piemājas baseinos neatstājiet peldošas rotaļlietas, kas piesaista mazuļa uzmanību.
Peldēšanās alkohola reibumā ir ārkārtīgi bīstama. Lielākā daļa noslīkušo ir bijuši alkohola reibumā!
Nedrīkst lēkt ūdenī no tramplīna, laipas, tilta vai krasta, ja neesat izpētījis ūdenstilpnes gultni.
Nedrīkst atstāt bērnu pagalmā bez pieskatīšanas, ja tajā ir ūdenstilpne. To vēlams norobežot tā, lai bērns neiekristu.
Ja kāds ir nokļuvis nelaimē, tad krastā stāvošajiem svarīgi atcerēties, ka slīcēju var glābt tikai cilvēks, kurš labi apguvis peldēšanas tehniku un zina paņēmienus, kā satvert cietušo un izvilkt viņu krastā, vienlaicīgi parūpējoties par savu drošību, izmantojot kādu peldlīdzekli (piem.bumbu, piepūšamās rotaļlietas utml.). Neriskējot ar savu veselību un dzīvību, slīcējam var sniegt palīdzību no krasta, pametot virvi vai kādu peldošu priekšmetu, kas palīdzētu noturēties virs ūdens. Tomēr pirms uzsākt kāda veida palīdzību, ir jāpiezvana uz 112, lai nelaimes vietā pēc iespējas ātrāk nokļūtu glābēji.

Pēdējos gados ugunsdzēsēju glābēju palīdzība svētku laikā ir bijusi nepieciešama vairākiem neapdomīgiem laivotājiem, kuru laivas ir apgāzušās. VUGD atgādina, ka pirms nodarbošanās ar kādu no ūdens sporta veidiem, braukšanas ar laivu, kuteri vai kādu citu peldlīdzekli, ir jāuzvelk glābšanas veste! Gadījumā, ja laiva apgāzīsies, cilvēks ar vestes palīdzību tiks noturēts uz ūdens. 

Svētku laikā pieskatiet savus tuviniekus un draugus! Iereibušiem līgotājiem neļaujiet iet peldēties, uzmaniet, lai viņi neatrodas bīstami tuvu ugunskuram un atturiet viņus no vēlmes pārlēkt ugunskuram!

Ja nu tomēr ir izcēlies ugunsgrēks vai notikusi cita veida nelaime, ir apdraudēta Tava vai apkārtējo cilvēku dzīvība vai veselība – nezaudē laiku un nekavējoties izsauc operatīvos dienestus pa tālruni 112.


Viktorija Šembele
VUGD Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas