Laboratoriski apstiprināto gripas slimnieku skaits pārsniedz 1000

Laboratoriski apstiprināto gripas slimnieku skaits līdz piektdienai sasniedzis 1031, tostarp šonedēļ vien gripa apstiprināta 270 pacientiem, liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) apkopotā informācija.

Lielākajai daļai saslimušo - 737 - konstatēta A tipa gripa, bet pēdējās nedēļas laikā būtiski palielinājies arī pacientu skaits ar B tipa gripu - tā apstiprināta jau 294 pacientiem, bet vēl pirms nedēļas ar to slimoja tikai 91 pacients.

Jau vēstīts, ka augstākā saslimstība ar gripu Latvijā gaidāma šonedēļ, bet jau nākamajās nedēļās tā varētu sākt samazināties. Tā aģentūrai BNS iepriekš pastāstīja LIC Epidemioloģiskās drošības un sabiedrības veselības departamenta vadītājs Jurijs Perevoščikovs.

Apkopotie rezultāti par pagājušo nedēļu liecina, ka saslimstība vēl ir nedaudz zemāka par iepriekšējo gadu vidējo līmeni gripas maksimuma nedēļā. Janvāra ceturtajā nedēļā pie ārsta ar aizdomām par gripu vērsušies vidēji 343 cilvēki uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, bet pēdējo 15 gadu apkopotā pieredze liecina, ka vidējas intensitātes gripas epidēmijas augstākajā līmenī šis rādītājs sasniedz 400-500 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju.

Perevoščikovs uzsvēra, ka pēdējos 15 gados gripas epidēmija Latviju piemeklējusi katru ziemu. Tikai vienā gadā vidējais saslimstības rādītājs bijis zem 100 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, bet divus gadus tas pat pārsniedzis 900, tādēļ var prognozēt, ka šogad epidēmijas intensitāte būs vidēja.

Šoziem Latvijas slimnīcās miruši 12 cilvēki, kam konstatēta gripa. Perevoščikovs atzina, ka lielākajai daļai no viņiem bijušas dažādas blakusslimības – sirds, plaušu, onkoloģiskas saslimšanas, diabēts. Gandrīz visiem konstatēta abpusēja vīrusu pneimonija. Puse mirušo bija vecumā no 40 līdz 49 gadiem. Tomēr nav iespējams pateikt, vai mirušo skaits uz citu gadu fona ir liels, jo LIC tikai pagājušajā gadā sāka slimnīcām pieprasīt datus par mirušajiem, kam diagnosticēta gripa. Tas saistāms ar jaunām prasībām visā pasaulē, tostarp Eiropas Savienībā, lai varētu novērot jaunu pandēmisku gripas paveidu uzvedību un iespējamās mutācijas, smagu saslimšanu un nāves gadījumu pieaugumu, paskaidroja LIC eksperts. Pagaidām nekur izteikts smagu gripas slimnieku skaita pieaugums nav novērots.

LIC atgādina - ja ir parādījušās slimības pazīmes, tādas kā kaulu laušana, sauss klepus, paaugstināta temperatūra, galvassāpes, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Īpaša uzmanība savai veselībai būtu jāpievērš cilvēkiem, kuriem jau ir dažādas saslimšanas – cukura diabēts, hroniskas elpceļu un sirds slimības, imunitāti pazeminošas slimības un tamlīdzīgi, jo tas paaugstina saslimšanas risku, kā arī bērniem. Ir jāizvairās no lielu pasākumu, lielveikalu apmeklēšanas, nevajadzētu atstāt bērnus lielveikalu rotaļlaukumos. Bieži jāmazgā rokas un jāvēdina telpas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas