Labklājības ministrija diskusijai virza variantus, kā turpmāk izmaksāt ģimenes valsts pabalstu

Valdība uzdeva Labklājības ministrijai līdz 15.janvārim sagatavot koncepcijas projektu, kurā ietverti vairāki risinājuma varianti ģimenes valsts pabalsta turpmākai izmaksai, lai no 1. jūlija ietaupītu 11 miljonus latu. Šodien, 12. janvārī, Sociālās drošības apakšpadomes sēdē vienojās jautājumu par ģimenes valsts pabalstu virzīt izskatīšanai Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē.

Iepazīstinot ar Labklājības ministrijas sagatavoto koncepcijas projektu ģimenes valsts pabalsta piešķiršanai, Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece norādīja, ka minētā pabalsta piešķiršanu nevajadzētu sasaistīt ar iedzīvotāju ienākumu līmeņa izvērtēšanu, jo ģimenes valsts pabalsta mērķis nav sociālā palīdzība. Tāpat speciāliste uzsvēra, ka nevajadzētu valstī attīstīt situāciju, kas pamudina cilvēku kļūt par sociālās palīdzības saņēmēju.

LM sagatavotie iespējamie risinājuma varianti:
-    ģimenes valsts pabalstu bērniem no 1 līdz 18 gadu vecumam 4,60 latu apmērā varētu izmaksāt ģimenēm, sākot ar otro bērnu;
-    ģimenes valsts pabalstu 8 latu apmērā izmaksāt ģimenēm ar diviem un vairāk bērniem vecumā no 1 līdz 18 gadiem. Lai to īstenotu papildus nepieciešami 4,4 milj. latu;
-    ģimenēm ar trim un vairākiem bērniem jeb daudzbērnu ģimenēm izmaksāt 10 latu apmērā;
-    ģimenēm ar bērniem vecumā no 1 līdz 18 gadiem, kurām piešķirts trūcīgas ģimenes (personas) statuss 17,60 latu apmērā;
-    ģimenēm ar trim un vairākiem bērniem jeb daudzbērnu ģimenēm, kā arī ģimenēm ar bērniem vecumā no 1 līdz 18 gadiem, kurām piešķirts trūcīgas ģimenes statuss – 6,40 latu apmērā.

Kaut gan Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un Latvijas darba devēju konfederācijas pārstāvji neatbalstīja ministrijas sagatavotos variantus ģimenes valsts pabalsta turpmākai izmaksai, tomēr arodbiedrību pārstāvji rosināja noteikt termiņu ģimenes valsts pabalsta izmaksai, ja valdība izvēlēsies kādu no šiem variantiem.

Kā paskaidroja ministrijas pārstāve Marika Kupce, variantos minētie pabalstu apmēri ir par katru bērnu. Kategorija, kam pabalsta apmērs paredzēts 17,60 latu par bērnu, esot salīdzinoši neliela - tikai 15 procentu no pabalsta saņēmējiem. Iepriekš apmēram 20 procentu ģimeņu neizmantoja savas tiesības saņemt ģimenes valsts pabalstu, taču pēdējos gados to skaits sarūk. Ģimenes valsts pabalstu saņemot mazliet vairāk nekā 90 procenti ģimeņu, kam uz to ir tiesības .

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas