Kurzemes pusē novērotas Ziemeļamerikas iemītnieces sniega zosis

Užavas lejtecē nedēļas nogalē ceturto reizi Latvijā novērota Ziemeļamerikas iemītniece sniega zoss, otrdien vēsta portāls "dabasdati.lv".

Divus šīs sugas putnus izdevies pamanīt Andrim Kleperam kopā ar ārvalstu kolēģiem – putnu vērošanas tūrisma firmu vadītājiem, kuri četras dienas pavadīja Latvijā, iepazīstoties ar putnu vērošanas iespējām.

"Užavas lejtecē ūdens jau bija lielā mērā atkāpies, un plašie, vietām mitrie lauki izskatījās neticami tukši. Interesantākais bija 37 kuitalas un mazais ērglis. Taču tad uzmanību Užavas upes labajā krastā piesaistīja aptuveni 500 putnu liels zosu bars, ko vērojām no ceļa," iespaidos dalījies Klepers.

"Apskatījuši abu pasugu sējas zosis, pāris kilometru attālumā ievērojām vēl vienu zosu baru. Starp pelēkajām zosīm rosījās divas baltvaigu zosis un šķietami divi gulbji. Tā kā tobrīd vēl nebijām redzējuši mazo gulbi, ierosināju braukt tuvāk pa upes krastu. Vērojot to pašu baru jau no 800 metru attāluma, pārsteidza lielais skaits baltvaigu zosu, kas te bija dominējoši," pastāstījis putnu vērotājs.

"Skatot putnus teleskopā, nokļuvu līdz baltajiem putniem un iesaucos, ka tās ir sniega zosis. Pirmais, ko pamanīju, bija masīvais, meža zosij līdzīgais knābis," norādījis Klepers. "Pazīmes identificējām ātri, īpaši izcēlās melnie spārnu gali. Pēc vairākām dokumentārām digiskopijām un bildēm ar 300 milimetru objektīvu mēģinājām saskatīt, vai tām ir gredzeni. Viena no zosīm snauduļoja, bet otra intensīvi, ar lielu spēku raustīja zāļu kušķus. Šai zosij cilājot kājas, redzējām, ka gredzenu uz tām tiešām nebija. Otra tā arī nepiecēlās kājās," klāstījis Klepers.

Sniega zosis ligzdo galvenokārt Grenlandes, Kanādas un Aļaskas ziemeļos, kā arī Sibīrijas ziemeļaustrumos, raksta "dabasdati.lv". Ziemu tās pavada Ziemeļamerikas siltajos reģionos, dienvidu daļā. Šie putni retumis ieceļo Eiropā un dažviet arī ligzdo. Nereti tiek novēroti arī no mājdzīvnieku kolekcijām izbēguši putni. Britu salās sniega zosis regulāri tiek novērotas kopā ar baltvaigu zosīm, melngalvas zosīm un Grenlandes baltpieres zosīm.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas