Kurš drīkst medīt?

Saeimas deputāti, izskatot grozījumus Ieroču aprites likumā, otrajā lasījumā nolēmuši atbalstīt priekšlikumu personai no 16 gadu vecuma atļaut medībās izmantot šaujamieroci. Šādu priekšlikumu – mainīt vecumu, no kura var šaut medībās – virza mednieku pārstāvji. Taču Tiesībsargs, Veselības ministrija un daudzas nevalstiskās organizācijas ir pret to.

Valsts Meža dienesta dati liecina, ka 2018. gadā mednieka apliecību ieguva 30 jaunieši vecumā no 16 līdz 18 gadiem. Pārsvarā šie jaunieši nāk no mednieku ģimenēm. Lai arī kāds izskatīsies likums, tas nenozīmēs, ka sešpadsmitgadīgs jaunietis varēs brīvi iegādāties bisi un doties pastaigā pa mežu.

Sākotnēji bija iecere tiesības medībās izmantot šaujamieroci noteikt jau no 14 gadu vecuma, taču parlamenta Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija vēlāk vecuma limitu palielināja līdz 16 gadiem. Tiesībsarga birojs uzskata, ka 14 gadu vecumā bērns vēl nav emocionāli nobriedis, lai šautu uz dzīvniekiem, un šāda rīcība var ietekmēt psihi. Arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis paudis, ka 14 gadu vecuma noteikšanu nevarot atbalstīt, jo saskata drošības riskus. Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji norāda, ka 14 gadu ir pāragrs vecums, lai darbotos ar ieročiem un šautu pa dzīviem mērķiem. Īpaši pretrunīgi tas esot laikā, kad Latvijā notiek diskusijas par bērnu emocionālu neiespaidošanu. 14 gadu vecuma noteikšanu gan nevarot sasaistīt ar valsts aizsardzību, jo bērniem nav aizliegts apmeklēt šautuves un nodarboties ar šaušanas sportu.

Nevalstiskās organizācijas – nodibinājums “Centrs Dardedze”, organizācija “Skalbes”, Latvijas Cilvēktiesību centrs, biedrība “Centrs Marta” un biedrība “Latvijas ainavas” – Saeimas atbildīgajai komisijai, kā arī visu partiju frakcijām nosūtījušas vēstuli ar prasību nepieļaut pazemināt vecuma cenzu no 18 uz 16.

Neko sliktu vecuma sliekšņa maiņā, arī līdz 14 gadiem, nesaskata Mednieku asociācijas priekšsēdētājs Haralds Barviks un kā vienu no argumentiem min savu bērnību, kad 14 gadu vecumā nomedījis pīli un ar patīkamām emocijām putnu atnesis mātei. 

Plašāk lasiet "Kursas Laika" 21. februāra numurā!

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas