Kuldīgas apkārtnē būtiski pieaudzis zādzību skaits

Kuldīgas apkārtnē būtiski pieaudzis zādzību skaits, kas saistīts ar iekļūšanu īpašumos. Laukos zog motorzāģus, zāles pļāvējus, degvielu un citas lietas. Zaudējumu apmēri mērāmi no dažiem simtiem līdz tūkstošiem latu. Vietējie iedzīvotāji ir pamatoti satraukušies par zagļu patvaļu un izsaka pārmetumus Valsts policijai, ka joprojām nav izdevies mazināt zādzību skaitu.

„Žāvētu gaļu no būdas nozaga, puscūku, kā saka, arī saldētavā bija sasvērta pa gabaliņiem, uzlauza būdu, arī to paņēma. Vēl zāģi un trimmeri nozaga. Tas centrā bija. Lielajam saimniekam nozaga arklu pa sešpadsmit tūkstošiem”, tā par zādzībām Sermītes pusē stāsta kāda kundze.

Sērijveida zādzības, kur vienas nakts laikā tiek apzagtas vairākas garāžas un lauksaimniecības tehnika, Kuldīgas novadā vēršas plašumā, turpinu sarunāties ar cietušajiem Sermītē:

„Vasarā atlauza vaļā garažu un iznesa zāģi 400 Ls vērtībā. Neticu, ka viņus vispār kāds ir meklējis. Tā nevar būt, ka visur ik pēc nedēļas izlaupa pie mājām garažas un neviens neko nezina.”

„Pirms tam jau viss ir izpētīts, apskatīts, kur ir tehnika, mašīnas iekšā, tur kaut kam ir jābūt.”

„Mums nozaga zāģi, trimmeri un degvielu 700 litrus. Garažā bija izņēmuši logi, paņēmuši no kaimiņu mājas trepes. Paņemts viss, klusi un mierīgi naktī. Nekas nav atrasts.”

Arī Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa pauž savu satraukumu par notiekošo lauku teritorijās. Viņa uzsver, ka tas viennozīmīgi ir Valsts policijas uzdevums – risināt šo situāciju:

”Ir jau tā situācija tik kritiska, ka atsevišķos pagastos tiek rīkotas nakts dežūras. Iedzīvotāji paši sapulcējas un sargā īpašumus. Ja šādi tā situācija turpināsies, tad jāsāk baidīties, vai cilvēki nesāks meklēt ieročus un paši sevi sargāt.”

72% no visiem noziegumiem, kas reģistrēti VP Kuldīgas iecirkņa apkalpojamā daļā ir saistīti tieši zādzībām, turklāt, salīdzinot ar pagājušo gadu, šis skaits turpina palielināties, kas apliecina situācijas nopietnību. To apstiprina arī Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Normunds Grūbis:

”Viennozīmīgi mēs nevaram apgalvot, ka visas šīs zādzības, kas ir nākušas klāt, salīdzinot ar iepriekšējo laika posmu, ir vienas grupas darbs. Ja mēs runājam par mūsu darba rezultātiem, tad šī gada laikā ir aizturētas vairākas grupas saistībā ar zādzību izdarīšanām, tai skaitā par vairākām epizodēm.”

Jautājot par iedzīvotāju pārmetumiem par VP neizdarību, VP Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Normunds Grūbis nenoliedz, ka Kuldīgas iecirknī ir problēmas ar kadriem:

”Kopumā Kuldīgas iecirknī trūkst ap 20 % darbinieku, gan Kriminālpolicijas, gan Kārtības policijas nodaļas darbinieku, tieši iecirkņu inspektori. Līdz ar to mēs esam piesaistījuši darbiniekus no reģiona un ar šīm lietām strādā Kriminālpolicijas birojs.”

Izmeklēšanas kvalitāti un ātrumu nosaka arī profesionālā sagatavotība, Normunds Grūbis, skaidro, ka darbu sākuši divi jauni izmeklētāji, no kuriem nevar prasīt to pašu, ko no pieredzējušiem. Vēl viena būtiska lieta, kas kavē, ir ekspertīžu termiņi - uz atzinumiem jāgaida vairāki mēneši, taču svarīgākais ir nesodāmības sajūta, norāda Grūbis. Gada sākumā tika aizturēta grupa par dīzeļdegvielas zādzībām. Šie kriminālprocesi jau ir nodoti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Vasarā tika aizturēta vēl viena grupa, kas zaga zāģus, trimmerus u.c. lietas. Viņi izdarīja zādzības arī Talsu un Tukuma apkārtnē. Pašreiz notiek izmeklēšana arī par citiem gadījumiem:

”Kriminālprocesi ar daudzām epizodēm ir nodoti prokuratūrai vajāšanai, novirzīti uz tiesu, tiesāšanas stadijā, bet diemžēl, gadi rit, lietas vēl nav izskatītas, policija vienreiz savu jau ir izdarījusi, bet gala nolēmuma saistībā ar padarīto, kā nav, tā nav. Protams, ir šī nesodāmības sajūta. „

Tajā pašā laikā Valsts policija aicina iedzīvotājus arī pašus vairāk rūpēties par savu īpašumu drošību un neatstāt, piemēram, lauksaimniecības tehniku brīvi pieejamu. Samilzušo zādzību rūpalu Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa tuvākajā laikā plānojusi apspriest ar LR iekšlietu ministru (Reformu partija) Rihardu Kozlovski.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas