Ķīlis: Latvijā optimālais valsts augstskolu skaits – desmit

Latvijā optimālais valsts augstskolu skaits būtu desmit, uzskata Zatlera Reformu partijas (ZRP) izglītības ministra amata kandidāts Roberts Ķīlis.

Prezentējot redzējumu par nepieciešamajām reformām izglītības sistēmā, viņš žurnālistiem pirmdien uzsvēra, ka studentu skaits ik gadu sarūk, taču augstskolu skaits ir nemainīgs un pašlaik to ir 61.

ZRP priekšvēlēšanu programmā ierosināts mainīt pašreizējo augstākās izglītības finansēšanas modeli. Ķīlis uzskata, ka būtu jāievieš ilgtermiņa kreditēšanas modelis, atsakoties no valsts budžeta vietām. Ar šādu priekšlikumu pirms dažiem mēnešiem klajā nāca toreiz vēl Ķīļa vadītā Stratēģiskās analīzes komisija, kas izraisīja gan politiķu, gan studentu un Izglītības un zinātnes ministrijas iebildumus.

Jauno finansēšanas modeli varētu ieviest pēc dažiem gadiem, dodot laiku augstskolām sagatavoties, atzina Ķīlis. Šādas izmaiņas liktu augstskolām arī konsolidēt bakalaura programmas un tās kļūtu kvalitatīvākas.

Ķīlis uzskata, ka Latvijā optimālais valsts augstskolu skaits būtu desmit, un uz šādu mērķi virzās arī kaimiņvalstis. Tāpat izglītības ministra amata kandidāts rosināja apvienot augstskolu saimnieciskās jeb atbalsta funkcijas, bet reģionos drīzāk vajadzētu veidot nevis atsevišķas augstskolas, bet gan augstskolu apvienības. Tāpat vajadzētu veidot nevis piecus, bet vienu apvienoto augstskolu tehnoloģiju parku.

"Jaunā finansēšanas sistēma spiedīs augstskolas domāt par kvalitāti, lai piesaistītu studentus."

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas