Katrs ceturtais bērns Latvijā dzimst ķeizargrieziena operācijā

Pērn katrs ceturtais bērns jeb 24,1% Latvijā piedzima ķeizargrieziena operācijā. Tas ir krietni vairāk nekā Skandināvijas valstīs vai Lietuvā un Igaunijā, raksta laikraksts Diena.

2009. gadā rekordiste Latvijā ķeizargrieziena veikšanā bija Aizkraukles slimnīca, kurā ķeizargriezienu veica aptuveni 50% gadījumu no 160 dzemdībām. Kopš 2010. gada šī slimnīca nesniedz dzemdību palīdzību. Slimnīcas vadītāja Alīda Vāne nevarot skaidrot, kādēļ šis skaitlis bijis tik liels, vien saka: “Mums bija ļoti laba nodaļa, dzemdību speciālists bija ķirurgs. Iespējams, pacientes, to zinot, plānoja ķeizargriezienu mūsu slimnīcā.”

Pēc Veselības ministrijas (VM) datiem, 2010. gadā lokālo slimnīcu vidū viena no slimnīcām ar augstāko ķeizargriezienu skaitu - 26,3% no 604 dzemdībām - bija Kuldīgas slimnīca. Slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis teic: tas ir tikai un vienīgi slimnīcas dzemdību speciālistu lēmums, ne jautājums administrācijai.

Eksperti saka - nereti citu specialitāšu ārsti diezgan vieglu roku izraksta slēdzienus par labu ķeizargriezienam. Tā kā ķeizargrieziena operācijas slimnīcas veic par valsts naudu un tās izmaksā divreiz dārgāk nekā parastās dzemdības, šie dati ieinteresējuši VM. VM analizēs vai 24% ir adekvāts skaitlis.

Pasaules veselības organizācija uzskata - nav pamata, lai ķeizargrieziena procents būtu augstāks par 15%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas