Kas apdraud spēka simbolu – ozolu?

Bīstama slimība – ozolu akūtā kalšana – pirmo reizi Latvijā tika konstatēta 2017. gadā Talsu apkaimē, bet 2018. gada pavasarī ņemtie paraugi to izraisošās baktērijas uzrāda arī Kazdangā un Cīravā. 

“Tie ir pirmie koki, kur šī slimība konstatēta, bet ir aizdomas, ka ar to saslimuši ozoli vēl kādās padsmit vietās,” stāsta Valsts meža dienesta (VMD) inženieris vides aizsardzības jautājumos Oskars Zaļkalns. Tālāko situācijas attīstību prognozēt nevarot. Turklāt kalšanas iemesli varot būt arī citi, ne tikai šī slimība.

Iepriekš slimība laboratoriski bija apstiprināta tikai Lielbritānijā un Šveicē, bet tās simptomi novēroti vēl vairākās Eiropas valstīs. O. Zaļkalns spriež, ka arī pie mums ozolu slimības ierosinātāji bijuši jau sen, tikai tiem nav bijuši attīstībai piemēroti apstākļi un klimats. Viņš to salīdzina ar gripas uzliesmojumiem cilvēku sabiedrībā.

Slimība skar galvenokārt nobriedušus ozolus, kas ir vairāk nekā 50 gadus veci un kuru diametrs pārsniedz 30 centimetrus, informē Valsts augu aizsardzības dienests.

Plašāk par ozolu slimību lasiet "Kursas Laika" 4. janvāra numurā!

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas