Kartupeļu masveida stādīšana Latvijā sāksies, ātrākais, aprīļa beigās

Kartupeļu masveida stādīšana Latvijā sāksies, ātrākais, aprīļa beigās, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie nozares pārstāvji.

Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības (KAPS) valdes priekšsēdētāja Aiga Kraukle aģentūrai BNS sacīja, ka Latvijas lielākajā daļā lauksaimnieki vēl kādu laiku nesāks kartupeļu stādīšanu, tomēr pašlaik vēl nav informācijas par Kurzemes kartupeļu audzētājiem. "Pārējos reģionos lauksaimnieki vēl ilgi netiks uz tīruma," teica Kraukle.

Viņa pastāstīja, ka, piemēram, Vidzemē vēl ir sniegs. "Aprīlī Vidzemes pusē nav ko domāt par stādīšanu, jo visas malas vēl ir sniegos un uz laukiem ir ūdens. Tam visam ir jānosūcas, tā kā šeit ātrāk par maiju, visticamāk, nekas nenotiks," pieļāva Kraukle.

Tomēr KAPS vadītāja atzina, ka situācija varētu mainīties, ja vējš strauji nopūstu mitrumu no laukiem. "Bet tā īstenībā laukiem vēl krietni jāžūst," minēja Kraukle.

Arī kartupeļu audzētāju asociācijas (KAA) priekšsēdētājs Ilmārs Immurs aģentūrai BNS pavēstīja, ka Vidzemē zeme vēl ir ļoti auksta. "Naktīs ir mīnus trīs, mīnus četri grādi," informēja Immurs un piebilda, ka aprīļa beigās varētu sākties kartupeļu stādīšana, ja nebūs salnu. "Sola siltāku laiku, tā kā aprīļa beigās, ap Lieldienām varētu būt jau pirmie stādījumi," klāstīja KAA vadītājs, bet uzsvēra, ka kartupeļu stādīšana ātrāk par Lieldienām noteikti nesāksies.

Savukārt Kuldīgas novada Gudenieku pagasta zemnieku saimniecības "Dzilnas" pārstāve Inta Čīma aģentūrai BNS teica, ka tie lauksaimnieki, kas neaudzē agrās kartupeļu šķirnes, stādīšanu sāks tikai maijā.

Agro kartupeļu audzētavas Kuldīgas novada Kurmāles pagasta zemnieku saimniecības "Reķi" pārstāvis Spodris Reķis aģentūrai BNS apliecināja, ka patlaban saimniecība vēl nav sākusi agro kartupeļu stādīšanu. "Kartupeļu stādīšana varētu sākties tad, kad būs labs laiks un zeme nožūs. Tas atkarīgs no laika apstākļiem un zemītes," norādīja Reķis.

Savukārt Zemkopības ministrijas (ZM) Lauksaimniecības departamenta Augkopības nodaļas vadītājs Gints Melkins aģentūrai BNS atzina, ka ZM pieļauj iespēju, ka daži lauksaimnieki Kurzemē sākuši stādīt diedzētus agros kartupeļus.

"Kartupeļus stāda augsnē, kura ir nožuvuši un kuras temperatūra ir 7-8 grādi pēc Celsija skalas. Diedzētus kartupeļus var stādīt augsnē, kura ir iesilusi, sākot no 4-5 grādiem pēc Celsija skalas, kas arī pašlaik tā varētu būt," paskaidroja Melkins, taču piebilda, ka intensīva kartupeļu stādīšana kā katru gadu notiks aprīļa pēdējā dekādē un maija pirmajā un otrajā dekādē.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn Latvijā kartupeļi kopumā audzēti 30,1 tūkstoša hektāru platībā, kas ir par 4% vairāk nekā pirms gada.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas