Kandidē gan rūdīti politiķi, gan "zaļie gurķi" 2

11. Saeimas deputātu kandidātu sarakstus Centrālajai vēlēšanu komisijai iesniegušas pavisam 13 partijas. Par “Saskaņas centru”, “Vienotību”, “Zaļo un zemnieku savienību” un Nacionālā apvienību “Visu Latvijai!”–“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” rakstīts jau "Kursas Laika" 15. augusta numurā.

Piektā savu sarakstu Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) pieteica partija “Par prezidentālu republiku”, kas reģistrēta 2010. gada aprīlī, bet 10. Saeimas vēlēšanās piecu procentu barjeru nepārvarēja.

Partija kopumā izvirzījusi 60 kandidātus, Kurzemē – deviņus. Saraksta galvgalī likts Latvijas Onkoloģijas centra ārsts – ķirurgs Egīls Purmalis, kurš kandidēja arī iepriekš. Seko fiziķis un ekonomists, Imantas Latviešu ģimnāzijas un Latvijas Valsts universitātes lektors Māris Spriņģis, SIA “Saldus veterinārā klīnika” valdes loceklis un praktizējošs veterinārārsts Āris Žentiņs un Kuldīgas novada SIA “Gravas Prim” autovadītājs Guntis Peterlevics. Visi trīs no šīs partijas jau kandidēja uz vietu 10. Saeimā. Pazīstamāki kandidāti ir SIA “Liepājas teātris” valdes loceklis Herberts Laukšteins un SIA “Ziemeļdārzs” valdes priekšsēdētāja Lāsma Vaiče. Abi par deputātiem vēlējušies kļūt arī iepriekš – H. Laukšteins no šīs partijas 10. Saeimā, bet L. Vaiče no partiju apvienības LPP/ LC 9. Saeimā.

Ar maksimālo kandidātu skaitu – 115 – startē “Šlesera Reformu partija LPP/LC”, kurzemniekiem piedāvājot 16.

Pirmais kārtas numurs ticis bijušajai Saeimas deputātei Inesei Šleserei, kura deklarējusi plašu īpašumu klāstu: zemi Aglonas novadā, divus dzīvokļus un mākslinieku darbnīca Rīgā, zemes domājamās daļas Jūrmalā un trīs dažādu modeļu “Mercedes Benz” automašīnas, no kurām jaunākā izlaista un reģistrēta 2006. gadā. I. Šlesere aizdevusi 40 tūkstošus latu, viņai pieder miljons latu vērtas kapitāldaļas SIA “Avadel”. No 110 līdz 290 tūkstošiem mērāmi deputātes bezskaidras naudas uzkrājumi latos, dolāros un eiro.

Ar otro numuru startē jurists, biedrības “4. maija deklarāciju klubs” valdes loceklis un jau Latvijas Republikas Augstākajā Padomē politiķa pieredzi uzkrājušais Pēteris Simsons, ar trešo – Talsu novada SIA “ADAX” valdes priekšsēdētājs Aivars Maķevics. Nākamie ir Talsu baptistu draudzes mācītājs Aivars Šķuburs un Inese Grigoruka – biznesa konsultante, projektu vadītāja, SIA “BUTS” lektore un evaņģēliskās kristiešu baznīcas “Jaunā paaudze” Ventspils draudzes mācītāja.

Sarakstā lasāmi arī divu Aizputes novada iedzīvotāju vārdi: SIA “AD Būve” valdes loceklis Andrējs Gūtmanis un SIA “Liepājas namu apsaimniekotājs” vecākais namu pārzinis Kaspars Kronbergs. 2009. gadā Aizputes novada domes vēlēšanās A. Gūtmanis bija LPP/LC saraksta līderis, bet tās sastāvā neiekļuva.

Partijas “PCTVL – Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” Kurzemes sarakstā vien astoņi kandidāti (kopumā 85). Tā “lokomotīve” ir Liepājas domes deputāte, juridiskā biroja īpašniece Elita Kosaka. Šis viņai ir jau trešais piegājiens uz vietu augstākajā lēmējvarā. Uz 9. Saeimu E. Kosaka startēja no “Saskaņas centra”, uz 10. – no “Tautas kontroles”.

Iedzīvotāju intereses pārstāvēt gatavs liepājnieks, SIA “Remarks namu serviss” valdes loceklis Andrējs Boboško, kurš bija arī 10. Saeimas deputātu kandidātu vidū. Šāds statuss arī liepājniekam, juriskonsultam, SIA “Voita” direktoram Andrim Tauriņam. Vēju pilsētu pārstāv arī AS “Liepājas metalurgs” metāllējējs Valerijs Potockis.

Ar 54 kandidātiem kopumā un astoņiem Kurzemē startē Latvijas Sociāldemokrātiskā strādnieku partija. Vadību uzņēmusies pedagoģe, kultūras centra “Vācu nams Liepāja” valdes priekšsēdētāja un Liepājas evaņģēliski luteriskās vācu draudzes priekšniece Ilga Vitāle, aiz viņa – Saldus novada domes deputāts Valdis Dīriņš. Abi kandidēja arī uz 10. Saeimu. Pirmo trijnieku noslēdz Sieviešu tiesību institūta un Sieviešu mikrouzņēmumu asociācijas valdes priekšsēdētāja Laila Balga. Kandidē arī Grobiņas novada iedzīvotāja, Liepājas reģionālās slimnīcas medicīnas māsa Laimdota Zeberkste, kura ir savas partijas Liepājas teritoriālās organizācijas valdes priekšsēdētāja.

88 kandidātus izvirzījusi partija “Tautas kontrole”, no tiem Kurzemē – 14. Pirmais numurs sarakstā ir SIA “ERVI I” valdes priekšsēdētājam un Ventspils domes Revīzijas komisijas loceklim Ervīnam Indriksonam, otrais – Ventspils domes deputātei Jeļenai Garbuzovai. Pašvaldības vēlēšanās viņi bija “Saskaņas centra” sarakstā. Savukārt Dagnija Kalviša pārstāv AS “Ūdens enerģētikas un transporta sistēma Rīga – Hersona – Astrahaņa” un biedrības “Arha” valdi un iepriekšējās Saeimas vēlēšanās bija partijas “Daugava – Latvijai” kandidāte. Vienīgais liepājnieks šajā sarakstā ir Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas pedagogs Normunds Dzintars, kurš arī mainījis “jumtu”. 10. Saeimas deputātu kandidātu sarakstā viņa vārds ir pie sociāldemokrātiskās politisko partiju apvienības “Atbildība”.

Vispieticīgāk sevi piesaka “Pēdējā partija” – kopumā vien 23 kandidāti. Kurzemnieki var balsot tikai par trim. Saraksta līderis – žurnālists un rakstnieks Pēteris Pūrītis – dzīvo Ķekavas novadā un ir SIA “Taivas” Radošā departamenta darbinieks, Anita Pastare ir Ventspils 1. ģimnāzijas skolotāja, bet Ieva Rubeze – Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolas skolotāja. Visi trīs šo partiju pārstāvēja arī 10. Saeimas deputātu kandidātu sarakstos.

Kristīgi demokrātiskās savienības (KDS) Kurzemes sarakstā iekļauti 16 kandidāti no 66, un tas ir ar Liepājas un apkaimes pārstāvjiem bagātākais.

Līdere ir Liepājas tiesas tiesnese Sandra Briķe, kuru pirms 10. Saeimas vēlēšanām CVK no kandidātu saraksta izsvītroja. Savukārt Jurijs Bušenieks ir gan parādu piedziņas speciālists, gan Rīgas Apgabaltiesas Civillietu tiesu kolēģijas un Krimināllietu tiesu kolēģijas tiesas sēžu sekretārs, gan apsardzes aģentūras jurists. Kandidē arī jurists, apsardzes aģentūru valdes loceklis Romans Nakipovs. Angļu valodas pasniedzēja Aija Raudiņa, radio komunikāciju inženieris Armands Pauris, pensionētais vecākais policijas inspektors Juris Briķis, grāmatvede un sociālā darbiniece Inese Feldmane un SIA “Taveli” direktors Mārtiņš Dreiblathens kandidēja arī iepriekšējās Saeimas vēlēšanās. Liepājnieki ir arī trīs firmu direktors ar vidējo izglītību Arvis Circens, namu pārvaldnieks Juris Konstantinovs, mūziķis Andris Eniņš, pensionētais jurists Valdis Indrikovs un jurists Guntis Feldmanis. Sarakstu noslēdz inženieris un vadības speciālists Andris Grīnis, kuru CVK no KDS 10. Saeimas deputātu kandidātu saraksta svītroja viņam piederošā uzņēmuma maksātnespējas dēļ. Pirms tam A. Grīnis bija partijas “Jaunais laiks” biedrs, no kuras izstājās un iesaistījās partijas “Pilsoniskā savienība” dibināšanā.

Zatlera Reformu partija sastādījusi sarakstu ar 114 kandidātiem, no tiem 16 apstiprināti Kurzemei. Vadošā pozīcija ierādīta liepājniecei Initai Bišofai – biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” Liepājas komitejas izpilddirektorei, interešu centra “Pēcskola” valdes priekšsēdētājai un vairāku citu biedrību valdes loceklei. 2009. gada Liepājas domes vēlēšanās viņa bija LPP/LC sarakstā.

Seko Inese Lībiņa-Egnere – Latvijas Universitātes docente un bijusī prezidenta Valda Zatlera juridiskā padomniece. Ar trešo kārtas numuru izliktais Edmunds Demiters ir vairāku uzņēmumu – SIA “Jaunalko”, SIA “Kokaudzētava Kurzeme”, SIA “Zaļais serviss”, Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība – valdes priekšsēdētājs.

Liepāju šajā partijā pārstāv Liepājas PII “Margrietiņa” pirmsskolas skolotāja Rita Vilnīte, fonda “Libavas Filma” valdes loceklis un “Liepājas Neredzīgo biedrības” brīvprātīgais projektu vadītājs Arvils Jākabsons, Liepājas Universitātes lektors un Rīgas Tehniskās universitātes pētnieks Jānis Letinskis, kurš uz 10. Saeimu kandidēja no partijas “Par prezidentālu republiku”, SIA “Liepājas reģionālā slimnīca” staru terapeits Andris Kalns, AS “Liepājas papīrs” komercdarbības speciālists Jānis Prokners. Liepāju par savu dzīves vietu uzrādījusi arī Loreta Skaburska – Rīgas domes Administratīvās komisijas juriste. Uz 10. Saeimu viņa kandidēja no partiju apvienības “Vienotība”.

Vēlēšanās sevi piesaka vēl viena pilnīgi “svaiga” partija – “Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām”. Tās 27 kandidāti pieteikti tikai trīs vēlēšanu apgabalos – Rīgā, Kurzemē un Zemgalē.

Izteikti sievišķīgā Kurzemes 11 kandidātu saraksta līdere ir Ventspils Augstskolas lektore un sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Kantmane. Aiz viņas – mājsaimniece Vēsma Švinberga un bezdarbniece Zanda Šnepste. Abas pēc izglītības ir grāmatvedes. Seko trīs tuvākas apkaimes cilvēki – Durbes novada ZS “Atvari” pārvaldniece Vizma Petrēvica, Otaņķu pagasta bibliotēkas vadītāja Vineta Jušķevica un pašnodarbinātais Kārlis Jozeps, kurš kā savu dzīvesvietu norādījis Grobiņas novadu.

Pievieno komentāru

Komentāri 2

deputāts

Izdevīgi, atlaidīs nākošo saeimu un vismaz tiks pie lielā čungura, arī tā var pelnīt, atbildības ta nav nekādas, dari ko vari un gribi...

pirms 9 gadiem, 2011.08.23 15:42

Latvijas ziņas