Kam darba tirgū priekšroka – jaunībai vai pieredzei?

Laikā, kad valstī kopumā bezdarba līmenis joprojām ir augsts, ikviens iedzīvotājs cenšas pierādīt savu varēšanu un iekarot vietu darba tirgū. Bet ko darīt, ja iegūt sen kārotu vietu traucē darba pieredzes trūkums vai – tieši otrādi – darba tirgū aizvadītie gadi? Nereti dzirdēts, ka jaunākajai paaudzei grūtības atrast darbu sagādā pieredzes trūkums, savukārt vecākās paaudzes pārstāvjiem nākas saņemt atteikumu viņu gadu dēļ. Vai tā ir norma un vai tiešām potenciālā darba ņēmēja vecums ir noteicošais kandidāta izvēlē?

Valsts darba inspekcijas (VDI) pārstāve Megija Ekkerte atklāj, ka VDI nenosaka un nekontrolē konkrētas darbības jomas, kurās darbiniekiem jāatbilst konkrētam vecumam. Latvijā gan īpaša uzmanība tiek pievērsta pusaudžu nodarbināšanai. Ministru Kabineta noteikumi Nr. 206 nosaka darbus, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus. Tie lielākoties saistīti ar fizisku slodzi un apdraudējumu veselībai. Izņēmums ir gadījumi, kad nodarbināšana ir saistīta ar pusaudža profesionālo apmācību. “Runājot par jauno paaudzi, kas vēl tikai vēlas sevi pieteikt darba tirgum, ir skaidrs, ka viegli tas nav. Lielā daļā gadījumu vakantajās amata vietās tiek gaidīts kāds ar divu līdz pat piecu gadu pieredzi līdzīgā amatā, kas ir reti kuram jaunajam speciālistam.”

Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) sniegtajos datos redzams, ka bezdarbnieku skaitam ir tendence pieaugt tieši to iedzīvotāju vidū, kuri sasnieguši 50 gadu vecumu. Uz Latvijas fona salīdzinoši labi izskatās dati par reģistrētajiem bezdarbniekiem NVA Liepājas filiālē. Proti, vecumā līdz 24 gadiem bezdarbnieku ir 240, bet vecāki par 50 gadiem – 1509.

Pērn Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtie dati par Latvijas lielākajiem darba devējiem apliecina, ka līderpozīciju šajā sarakstā ieņem uzņēmums “Maxima Latvija” – mazumtirdzniecības tīkls, kam Latvijā 46 apdzīvotās vietās ir 160 veikali. Uzņēmuma Personāla vadības departamenta direktors Raitis Apinis apliecina, ka “Maxima Latvija” ir lielākais privātais darba devējs valstī, kas nodarbina ap 7500 cilvēku. Uzņēmumā tiekot pārstāvētas ap 240 dažādas profesijas, 160 no tām – biroja darbā.

Plašāk lasiet "Kursas Laika" 7. februāra numurā!

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas