Kad gaidāma ziemas iestāšanās?

Tuvāko nedēļu laikā Latvijā vēl saglabāsies rudenim atbilstoši laika apstākļi un stabilas ziemas ienākšana ar noturīgas sniega segas veidošanos nav gaidāma ne novembra otrajā puse, ne arī decembra pirmajā dekādē.

Novembra trešajā dekādē gaidāmas arī vēsākas dienas, kad Latvijas austrumu rajonos gaisa temperatūra arī dienas laikā nepakāpsies virs 0 grādu atzīmes, tomēr tām sekos atkal siltākas dienas, kad nepiesals pat naktīs, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Hidrometeoroloģisko prognožu daļas vadītāja Laura Krūmiņa.

Šajā laikā var sagaidīt arī kādu spēcīgāku rudens vētru. Vējiem iegriežoties no ziemeļu puses, novembra izskaņā, iespējams, atkal snigs, tomēr sniegs atkal kusīs, jo decembra sākums noturīgu salu pagaidām nesola.

Šā gada rudens Latvijā tiek aizvadīts silts. Arī pirmais sniegs - ļoti nedaudz un īslaicīgs - tika novērots tikai 15.oktobra rītā Alūksnes pusē, kad neizveidojās pat sniega sega, kā arī nedaudz Vidzemē un Latgalē sniga 13.novembrī.

Oktobrī pirmās sniega segas izveidošanās jebkurā no Latvijas reģioniem nav nekas neparasts. Ļoti aukstos rudeņos ir bijuši gadījumi, ka Latvijas austrumu daļā var izveidoties pat patstāvīga sniega sega, piemēram, 1992.gada 23.oktobrī. Savukārt novembrī visā Latvijā jau var izveidoties arī noturīga sniega sega, tā tas notika arī pagājušajā gadā, kad 25.novembrī un 26.novembrī, ienākot salam, plānāka vai biezāka sniega sega - vienu līdz desmit centimetru augstumā - pārklāja visu Latviju, pastāstīja Krūmiņa.

LVĢMC pārstāve patlaban gan atteicās prognozēs to, vai Ziemassvētki šoziem tiks aizvadīti balti un sniegoti, norādot, ka par to varētu precīzāk prognozēt vien decembra pirmajā pusē.

Laika vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas, kurš iespējamos laika apstākļus ziemā prognozē no dabā novērotā, pieļauj, ka viens no ticamākajiem nākamās ziemas scenārijiem ir tāds, ka būs stiprs vējš, atkala, slideni ceļi un sals naktīs līdz pat Pavasara Mārai jeb marta otrajai pusei.

Laiks, kad prognozēt ziemu, bija Mārtiņdiena, kā arī Katrīnas un Andreji, kas gaidāmi novembra otrajā pusē. No šogad Mārtiņdienā veiktajiem novērojumiem secināms, ka gaidāmā ziema būs vējaina un ziemā būs seši atkušņi.

Latviešu ticējums vēsta, ja Mārtiņos salst, tad Katrīnas un Andreji būs slapji - tajos līs. Ja nedēļā ap Mārtiņiem ir atkušņi, tad visa ziema būs ar atkušņiem, bet, ja Mārtiņi ir skaidri, tad ziemā būs sali, bet kopumā sagaidāms labs gads. Ja ap Mārtiņiem ir skaidras mēness naktis, tad būs skaidrs arī siena laiks.

Savukārt ticējumi par Katrīnu dienu vēsta, ja Katrīnās ir migla, tad būs mīksta un sniegaina ziema, bet, ja Katrīnās līst, tad Andreju dienā gaidāms sals. Savukārt sals laikā ap Katrīnām norāda uz siltu laiku Pavasara Mārā.

Kādi laika apstākļi ir Andrejos, tāda gaidāma visa ziema, proti, ja Andrejos salst, tad ziemā sagaidāms stiprs sals. Ja šajā dienā līst, tad ziema būs maiga un ar atkušņiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas