Jauniešiem līdz 25 gadiem, pērkot alkoholu, bez uzaicinājuma būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments

Saeimas deputāti ceturtdien trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus Alkohola patēriņa likumā, kas cita starpā nosaka, ka alkohola pircējiem vecumā no 18 līdz 25 gadiem bez uzaicinājuma pārdevējam būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments.

Alkoholiskos dzērienus, kas stiprāki par 5,8 grādiem, lielveikalos varēs tirgot atsevišķā nodaļā un alkoholisko dzērienu degustācija ārpus nodalītās pašapkalpošanās zonas lielveikalā būs aizliegta.

Tika noraidīts deputāta Igora Pimenova (SC) priekšlikums, kas paredzēja aizliegt alkohola tirdzniecību vietā, kuras ieeja ir tuvāka par 50 metriem no izglītības iestādes ieejas.

Komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (V) iepriekš uzsvēra, ka šis priekšlikums ir juridiski nekorekts, jo tajā iekļautais jēdziens "izglītības iestāde" nozīmētu, ka alkohola tirdzniecība būtu bijis jāaizliedz arī, piemēram, 50 metrus no ieejas kādā augstskolā, ne tikai sākumskolā vai vidusskolā.

Ierosinājums iepriekš izraisīja diskusijas un, piemēram, Saeimas darba grupas vadītājs Arvils Ašeradens (V) norādīja, ka šis priekšlikums ir nekvalitatīvs un tāpēc tas būtu jāpārstrādā, precizējot jēdzienus un normas.

Viņš arī atzīmēja, ka priekšlikums ir nekonsekvents, jo, piemēram, ja priekšlikums būtu pieņemts stātos spēkā, tad 50 metru attālumā no kādas tirdzniecības vietas, kur tirgo alkoholiskos dzērienus, varētu tikt izveidota kāda izglītības iestāde. Tas varētu būt, piemēram, jebkāds mācību centrs.

Ašeradens norādīja, ka šis priekšlikums bija jāveido samērīgi. Proti, bija jāaizliedz atvērt jaunas izglītības iestādes 50 metru attālumā no tirdzniecības vietas, kurai jau ir piešķirta alkohola tirdzniecības licence.

Arī alkohola ražotāju un tirgotāju nozares pārstāvji norādījuši uz to, ka šis priekšlikums var ierobežot konkurenci, jo priekšlikums paredzēja, ka šis aizliegums attieksies tikai uz jaunām tirdzniecības vietām, bet tām, kas jau darbojas, tirdzniecība ar alkoholu nebūtu liegta. Turklāt ierosinājums paredzēja atļaut izlejamā alkohola tirdzniecību.

Likumprojekts nosaka aizliegumu tirgot alkoholu arī dienesta viesnīcās, sociālās aprūpes, valsts un pašvaldību iestāžu telpās, izņemot kultūras un sporta iestāžu telpās, piemēram, teātros un koncertzālēs, kā arī izmantojot distances līgumu.

Tāpat likuma grozījumi nosaka, ka alkoholisko dzērienu reklāmā jāietver informācija arī par alkohola pārdošanas, iegādāšanās un nodošanas aizliegumu nepilngadīgām personām. Alkoholiskos dzērienus nedrīkstēs reklamēt arī vides reklāmās.

Kā norāda likumprojekta autori, Latvija ir to Eiropas valstu vidū, kurās alkohola patēriņš jauniešu vidū ir viens no augstākajiem, alkohola pieejamība vērtējama kā augsta, un pēdējo piecu gadu laikā situācija nav mainījusies uz labo pusi.

Alkoholisko dzērienu aprites likuma grozījumi ir saistīti ar grozījumiem Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, ko Saeima ir atbalstījusi otrajā lasījumā un kas cita starpā paredz arī lielākus sodus nepilngadīgajiem par alkoholisko dzērienu iegādāšanos, kā arī ar grozījumiem likumā "Par policiju", ko parlaments pieņēmis galīgajā lasījumā un kas paredz policijas darbiniekiem iespējas kontrolpirkumos plašāk iesaistīt nepilngadīgos.

Daļa no likuma grozījumu projekta izstrādāti Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājas biedra Ašeradena vadītajā darba grupā, kurā strādāja arī deputāti Inita Bišofa (RP), Andris Buiķis (V), Ivans Klementjevs (SC) un Aleksejs Loskutovs (V).

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas