Janvāris Latvijā bijis teju divus grādus siltāks par normu

2011.gada pirmais mēnesis Latvijā bijis nepilnus divus grādus siltāks par normu jeb ilggadējo vidējo rādītāju, liecina aģentūras BNS apkopotie Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati.

Janvāra pirmā un trešā dekāde bija aptuveni grādu siltāka nekā parasti, savukārt mēneša vidū temperatūra bija trīs grādus virs normas. Janvāra vidū arī tika reģistrēta mēneša augstākā gaisa temperatūra - Kolkā 17.janvārī temperatūra pakāpās līdz +5 grādiem, lai gan tikai diennakti iepriekš Daugavpils apkaimē bija sals līdz -21 grādam.

Savukārt līdz šim zemākā gaisa temperatūra šajā gadā reģistrēta 27.janvāra rītā Vidzemes piekrastē - saskaņā ar uzņēmuma "Latvijas Valsts ceļi" datiem Skultes apkaimē temperatūra pazeminājās līdz -24 grādiem, bet LVĢMC novērojumu stacijās torīt tika fiksēts -22 grādu sals.

Nokrišņu daudzums pagājušajā mēnesī valstī kopumā bija par aptuveni trešdaļu lielāks nekā citos gados. Īpaši daudz nokrišņu bija Vidzemes rietumos - Salacgrīvā mēneša pirmajā dekādē nokrišņu daudzums bija trīs reizes lielāks par normu, trešajā dekādē - divas reizes lielāks nekā parasti. Mazāk lija un sniga Kurzemē.

Mēneša sākumā Latviju klāja rekordbieza sniega sega, tā gandrīz sešas reizes pārsniedza normu. Vidējais sniega segas biezums janvāra pirmajā dekādē valstī kopumā bija 43 centimetri, tādējādi tika pārspēts 1938.gada rekords - 31 centimetrs.

Visbiezākā sniega sega mēneša sākumā bija valsts centrālajos novados, Kalnciemā sniega kārtas augstums sasniedza 65 centimetrus. Atkušņu un lietus ietekmē sniega sega mēneša gaitā būtiski saruka, un mēneša beigās biezākā sniega sega bija Valkā - 46 centimetri, savukārt vismazāk sniega bija Liepājā - tikai septiņi centimetri. Rīgā sniega kārta saruka no 60 centimetriem 7.janvārī līdz 23 centimetriem 20.janvārī, mēneša nogalē sniega krājumi par dažiem centimetriem papildinājās.

Atkušņu dēļ janvārī bija vērojama ūdens līmeņa paaugstināšanās Kurzemes un Zemgales upēs. Visstraujākais līmeņa kāpums - pat par 2,8 metriem - tika novērots Ventā. Maksimālais ūdens līmenis Ventā tika sasniegts 20.-21.janvārī, pēc tam līdz ar sala atgriešanos tas pakāpeniski pazeminājās.

Janvāra sākumā LVĢMC prognozēja, ka mēneša vidējā gaisa temperatūra un nokrišņu daudzums būs tuvu normai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas