Jāņuzāļu lasītājus aicina neplūkt retus un saudzējamus augus

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) Līgo svētku svinētājiem pirms vainagu pīšanas un svētku pušķu veidošanas aicina atcerēties, ka pļavās līdzās bieži sastopamiem augiem ir atrodami arī reti un saudzējami. Pirmssvētku laikā DAP vides inspektori lūkos, lai netiktu plūkti aizsargājamie augi īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, un pārbaudīs puķu un Jāņu zāļu tirgus, lai novērstu aizsargājamu augu tirdzniecību.

Atrodot Latvijas retos un aizsargājamos augus, tai skaitā savvaļas orhidejas - naktsvijoles, purva dzeguzenes, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes vai dzegužkurpītes, kā arī Sibīrijas skalbes vai noziedējušās, pūkainās silpurenes, baudiet šo augu krāšņumu dabā vai iemūžiniet fotogrāfijās! Tikai savvaļā naktsvijoļu smarža ir vilinoši reibinoša, dzegužkurpīšu ziedi neierasti krāšņi un eksotiski, bet silpurenes tik pūkainas!

Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12.pants aizliedz īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu fiziskām personām līdz 500 latu, bet juridiskām līdz 1000 latu, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.

Droši var pirkt un plūkt rudzupuķes, pīpenes, sarkano un balto āboliņu, suņuburkšķus, papardes, kalmes, madaras, asinszāli, birztalu nārbuli, raspodiņu, vībotnes, magones un citus vasaras visgarākajās dienās ziedošos augus. Taču dariet to ar mēru un saudzīgi - arī visus bieži sastopamos augus nedrīkst plēst ar saknēm un nevajag noplūkt pēdējo krāšņo ziedu pļavā. Vēl der paturēt prātā, ka Latvijā ir arī indīgi un bīstami augi – velnarutki, gundegas, latvāņi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas