IZM aicina vecākus, pedagogus un skolas vadību mācību gada noslēgumā ar bērniem īpaši pārrunāt drošības jautājumus 1

Rit pēdējās mācību gada dienas un daudziem skolēniem vasara būs atpūtas laiks, kuru viņi pavadīs dažādās aktivitātēs pie dabas, rotaļu laukumos, pie ūdens tilpnēm, nometnēs, aktīvi sportojot un citādi atpūšoties. Lai vasaras brīvdienas neaizēnotu nepatīkami starpgadījumi, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) aicina skolotājus un skolu vadību, kā arī vecākus un citus pieaugušos mācību gada noslēgumā aktualizēt drošības jautājumus.

Izvērtējot dažādus gadījumus, nākas secināt, ka nav iespējams apzināt visus potenciālos riskus, tāpēc IZM atgādina, ka vasarā, kad bērni bieži tiek atstāti bez pieaugušo uzraudzības, viņiem īpaši jāatgādina par drošību ūdens un elektrības tuvumā, ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu un piesardzības pasākumiem gan sabiedriskās vietās, gan mājās. Svarīgi arī, lai bērni skaidri zinātu, kur nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības. Svarīgi arī atcerēties, ka, saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likumu, vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personu, ne jaunāku par 13 gadiem, klātbūtnes.

Bērnu fiziskā un emocionālā attīstība notiek pakāpeniski. Bērni mācās no pieredzes un atdarina pieaugušos, taču bērnu prasmes nav pietiekamas, lai rīkotos droši. Bērnu uzvedība un praktiskā rīcība bieži nesakrīt ar viņu teorētiskajām zināšanām par drošu uzvedību un rīcību. Tāpēc būtisks ir pieaugušo drošas rīcības piemērs un konsekvence – vienmēr rīkoties atbildīgi.

Bērns ir aizrāvies rotaļā, viņu ietekmē citu bērnu darbības (grupa), viņš vēl nespēj prognozēt savas rīcības sekas. Negadījuma brīdī rodas papildus satraukums, tāpēc ir jāpalīdz bērnam būt drošākam un zināt, kur un kā meklēt pieaugušā palīdzību! Kur dārzā/mājā atrodas, piemēram, vecvecāki, kamēr bērns rotaļājas, kāds ir drošākais ceļš pie kaimiņiem, kā sazvanīt vecākus. Bērnam ir jāzina vienotais ārkārtējo notikumu tālruņa numurs 112, jāzina, kur atrodas telefona aparāts, pa kuru var piezvanīt, un kā visefektīvāk sniegt informāciju.

Pieaugušie gan mājās, gan skolā runā ar bērniem par drošību uz ielām, peldvietās un citās situācijās, taču labie nodomi skolēnus nevarēs pasargāt, ja bērni tajos neieklausīsies. IZM aicina skolēnus būt atbildīgiem un rīkoties apdomīgi, nepakļaujot briesmām ne savu, ne citu cilvēku veselību. IZM norāda, ka ikviens brīdinājums tiek izteikts tikai tāpēc, ka pieaugušie grib bērnus pasargāt.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

vecene

Atraduši jaunumu,tas ir obligāts pasākums jau no PSRS laikiem,kam jābūt ierakstītam žurnālā,vai kā citādi rakstiski ar parakstu apstiprināts gan no skolotāja,gan katra audzēkņa puses.

pirms 7 gadiem, 2013.05.30 12:14

Latvijas ziņas