Ideju par pašvaldību referendumu rīkošanu Saeimā iesniegs līdz nākamā gada maijam

Saeima ceturtdien, skatot ar nākamā gada budžetu saistītos likumprojektus, otrajā un galīgajā lasījumā atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto likumprojektu, kas paredz ideju par pašvaldību referendumiem atlikt un iesniegt Saeimā līdz nākamā gada 1. maijam.

Vēl pašlaik likums paredz, ka VARAM tas jāizdara līdz šā gada decembrim.

Sākotnēji bija paredzēts termiņu noteikt līdz 1.augustam, bet Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija nāca klajā ar priekšlikumu šo termiņu noteikt līdz 1.maijam, ko arī atbalstījusi gan valdība, gan Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija.

VARAM, pamatojot šo lēmumu, norādījusi, ka tas nepieciešams, jo valstij vēl ir jāsamazina budžets, taču iespēja rīkot pašvaldību referendumus prasīs papildu finansējumu.

Ministrijas izstrādātais Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekts oktobrī tika izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē. Likumprojekts paredz arī iedzīvotājiem tiesības atlaist domi.

Pašlaik normatīvie akti neparedz iespēju rīkot ne konsultatīvus, ne lemjošus vietējo pašvaldību referendumus par vietējās nozīmes būtiskiem jautājumiem, kas skar pašvaldības iedzīvotāju intereses. VARAM izstrādātā likumprojekta mērķis ir veicināt vietējās pašvaldības iedzīvotāju līdzdalību vietējās nozīmes jautājumu lemšanā.

Paredzēts, ka būs divu veidu pašvaldības referendumi – konsultatīvais referendums, kurā pieņemto lēmumu dome pieņem zināšanai, un lemjošais, kas stājas spēkā.

Likumprojekts arī noteic, ka ar referendumu saistītos izdevumus segs no pašvaldības budžeta, referendumu sagatavos un vadīs pašvaldības vēlēšanu komisija, bet Centrālā vēlēšanu komisija nodrošinās tikai referenduma metodisku vadību un izdos instrukcijas referenduma organizēšanas regulēšanai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas