Idejai par iedzīvotāju tiesībām ierosināt vietējās pašvaldības atlaišanu strauja virzība 9

Līdz rudenim jau varētu izstrādāt likumprojektu, kas paredzētu iedzīvotāju tiesības iniciēt referendumu pašvaldības atlaišanai, aģentūrai BNS sacīja Saeimas Valsts un pašvaldību lietu komisijas vadītājs Vitauts Staņa (Zaļo un zemnieku savienība, ZZS).

Ar šādu iniciatīvu tikai aptuveni pirms nedēļas nāca klajā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS). Šo ideju jau atbalstījusi Saeimas komisija, vienojoties, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) likumprojektu sagatavos līdz rudenim.
"Tas parādītu tautas attieksmi pret esošo pašvaldību," atbalstu idejai pamatoja komisijas vadītājs.

Taču priekšā vēl daudzi diskutējami jautājumi, būtiskākais no tiem – cik lielam skaitam iedzīvotāju būtu tiesības ierosināt pašvaldības atlaišanu un cik daudziem tas būtu referendumā jāatbalsta, lai vietējā vara tiktu atlaista.

"Mums neder Šveices variants, kur tiek uzskatīts, ka tiem, kas nav ieradušies uz referendumu, ir vienalga un rezultāts atkarīgs no tā, par ko nobalso vairākums. Mums ir sarežģītas politiskas attiecības valstī, vēl daudz ko mācāmies un augam, īpaši pēc padomju laikiem. Tik demokrātiski kā Šveicē mums nevarētu būt," sprieda Staņa.

Būs jāvienojas arī par to, kas šādu iedzīvotāju iniciatīvu finansēs, un, iespējams, jānosaka ierobežojumi referendumu skaitam, ko finansētu valsts.

Izlemjams jautājums būs arī – vai šādas tiesības iedzīvotājiem dot tikai pēc nākamajām pašvaldību vēlēšanām vai attiecināt arī uz jau esošajām.

"Mēs komisijā esam par ātru likuma sagatavošanu. Uzskatām arī, ka likumiem jābūt vieglāk saprotamiem visai tautai, skaidrākiem un vienkāršākiem," piebilda Saeimas komisijas vadītājs.

Jau ziņots, ka ministrs Vējonis ierosināja iedzīvotājiem dot tiesības atlaist pašvaldību pēc gadījuma Jelgavas novada domē, kur uz tās priekšsēdētāju Ziedoni Cauni krīt aizdomas par piedalīšanos malu medībās.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

vēlētāja

Es nā nodokļu maksātāja ierosinu ne tikai Pašvaldības atlaišanu bet gan ierosināt saimes skaita samazināšanu uz 51 deputtu,tad varbūt mūsu deputati strādās ražigāk un nebūs sēžū laikā jāgulguļ vai jālasa avīzes aiz garlaicības. Varbūt tad,deputats sapratīs ,ka jāstrādā valsts labā un jāņem arī vērā vēlētāju -iedzīvotāju nodrošināšanu ar darba vietām. Ir jāizbeidz slimnīcu likvidācijas process, kas ir lēmums īstenot genocidā veco ļaužu likvidācijas pasākums.

pirms 9 gadiem, 2011.05.05 13:11

kgb

Nu tik gāzīs varu visos novados. Vispirms sakopiet savas sētas, izdariet kaut ko labu sava novada dzīvē, un tad spriediet par to ko gāzt un kad to darīt. Gudrīši.

pirms 9 gadiem, 2011.05.02 18:51

arī

Vaiņodes novada domē kādas sēnalas varēs atkratīt,jo to pilnvērtīgo graudu tā pamaz.

pirms 9 gadiem, 2011.05.02 16:59

latviete

tas jauki ka tads likums bus,dunalkas pasvaldiba bustresa,ja ne pirma.

pirms 9 gadiem, 2011.05.02 15:51

latviete

tas jauki ka tads likums bus,dunalkas pasvaldiba bustresa,ja ne pirma.

pirms 9 gadiem, 2011.05.02 15:49

Tiesības.

Priekules novads būs otrais, kur notiks referendums, par tiesībām atlaist pašvaldību.

pirms 9 gadiem, 2011.05.02 08:00

Aizputnieks

Aizputes novads būs pirmaijs kur notiks referendums !!!!

pirms 9 gadiem, 2011.05.01 20:14

Latvijas ziņas