Gvantanamo ieslodzītais jau ieradies Latvijā

Pentagons ceturtdien paziņojis, ka divi aizturētie no Gvantanamo ieslodzījuma nometnes tiek nosūtīti uz Spāniju un Latviju. Viņu personības netiek atklātas, ziņo Reuters.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone piektdien no rīta intervijā LNT raidījumam 900 sekundes teica, ka viņš ir ieradies vakar vakarā. Patlaban tiekot nodrošināts viss pasākumu kopums, kas paredzēts, lai viņš šeit uzturētos, lai integrētu viņu Latvijas sabiedrībā un neradītu draudus Latvijas drošībai.

Šim cilvēkam, kas, pēc LNT vēstītā, ir kādreizējais Uzbekistānas iedzīvotājs, nebūs jādzīvo slepenībā, taču viņa vārds, uzvārds un uzturēšanās vieta netiks atklāta. Pēc I.Pētersones vārdiem, viņš drīkstēs izbraukt no Latvijas, taču Latvijas tiesībsargājošās iestādes viņu "pieskatīs".

Vaicāta, vai bijušajam ieslodzītajam tiks meklēts darbs, viņa norādīja, ka darba esamība ir viena no integrēšanas metodēm. Savukārt uz jautājumu, kur viņš dzīvos, piemēram, vai viņam īrēs dzīvokli, ministrijas pārstāve atturējās komentēt, norādot, ka integrācijas programmai ir ierobežotas pieejamības statuss.

"ASV ar abu valstu valdībām ir saskaņojušas rīcību, lai nodrošinātu šo cilvēku pārvietošanu saskaņā ar noteiktiem drošības pasākumiem. Mēs turpināsim ciešu sadarbību ar abu valstu valdībām," teikts Pentagona paziņojumā.

Šo cilvēku personības netiekot atklātas pēc saņemošo valstu pieprasījuma.

Līdz ar šo divu ieslodzīto nosūtīšanu Gvantanamo paliek 176 ieslodzītie. Pērn, kad amatā stājās pašreizējais ASV prezidents Baraks Obama, kurš solījis slēgt nometni, tajā mitinājās 245 ieslodzītie.

Kā ziņots, valdība lēmumu izmitināt Latvijā vienu no ASV ieslodzījuma vietā Gvantanamo aizturētajām personām atbalstīja šā gada 2.februārī. Visus izdevumus saistībā ar izmitināšanu segs ASV valdība. Toreiz tika vēstīts, ka persona būs bezvalstnieka statusā, ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju.

No amatpersonu teiktā bija noprotams, ka ieslodzītais ir aptuveni 40 gadus vecs vīrietis, iespējams, cilvēks no Centrālāzijas reģiona. Viņš solījis iemācīties latviešu valodu. Tāpat varēja secināt, ka bijušais Gvantanamo ieslodzītais pats izvēlējies Latviju.

Bijušos Gvantanamo ieslodzītos uzņēmušas arī vairākas citas Eiropas Savienības dalībvalstis.

Spānija paziņojusi, ka trešdien valstī ieradies afgāņu izcelsmes bijušais ieslodzītais. Viņam esot darba un uzturēšanās atļaujas, tāpat viņam neesot izvirzītas ar teroristiskām darbībām saistītas apsūdzības nedz ASV, nedz Eiropas Savienībā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas