Gripas epidēmija šosezon smagāka; miris jau 21 cilvēks

Šajā gripas sezonā miris jau 21 cilvēks, kuram laboratoriski apstiprināta gripa, kas liecina, ka gripas smagums šogad ir lielāks nekā iepriekšējās divās sezonās, šodien informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Gripas epidēmija parasti ilgst 8-14 nedēļas, un Latvijā patlaban ir 4. vai 5.nedēļa. Viņš pieļauj, ka epidēmijas kulminācija bija iepriekšējā nedēļā vai būs šonedēļ, bet pēc tam varot gaidīt saslimstības pazeminājumu. Latvijā saslimstība ar gripu epidēmijas līmenī gan varētu saglabāties vēl vismaz piecas nedēļas.

Perevoščikovs skaidroja, ka par epidēmijas beigām parasti ziņo tad, ja vismaz divu nedēļu laikā nevienā no gripas monitoringa pilsētām saslimstība nepārsniedz 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore Ludmila Vīksna sacīja, ka viena no šīs sezonas saslimstības negatīvajām iezīmēm ir tā, ka slimnieki pie mediķiem vēršas novēloti. Viņa uzsvēra, ka saslimšanas gadījumā pie ārsta ir jāvēršas laicīgi. Īpaši satraukties vajadzētu tad, ja rodas elpas trūkums, elpošana ir biežāka nekā parasti, rodas sirdsklauves un asins izplūdumi gļotādā vai uz rokām. Gripas slimniekam esot grūti arī skatīties uz gaismu vai klausīties mūziku.

Nodarbojoties ar pašārstēšanos vai gripas profilaksi, profesore aicina nelietot remantadīnu, jo šīs sezonas gripas vīrusi pret to esot nejūtīgi. Viņa iesaka lietot medikamentus, vislabāk ārsta izrakstītus vai ieteiktus, kas paredzēti konkrēti gripas ārstēšanai vai profilaksei, neaizraujoties ar prettemperatūras zālēm, vitamīniem vai citām paša izvēlētām ārstēšanās metodēm. "C vitamīnu gan var, bet pārējo medikamentu lietošana ir naudas izsviešana," sacīja Vīksna.

Nacionālā veselības dienesta direktors Māris Taube iedrošina iedzīvotājus vakcinēties pret gripu. Vakcīna vienam pacientam izmaksājot vidēji četrus līdz piecus latus. "Tās nav astronomiskas summas," sacīja Taube.

Viņš arī atgādina, ka gripas epidēmijas laikā valsts apmaksā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Pacientiem par šādu ģimenes ārsta mājas vizīti ir jāmaksā valstī noteiktā pacienta iemaksa divu latu apmērā. Savukārt gadījumā, ja ģimenes ārsts nav sasniedzams, Taube mudina zvanīt uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 vai vērsties pie dežūrējošiem ģimenes ārstiem, kuru daba laikus un vietas var atrast NVD mājaslapā .

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas