Gaļu pārdod daudz dārgāk nekā iepērk 2

"Uzpircēji lopus iepērk lēti, bet gaļa veikalā ir gandrīz desmitkārt dārgāka. Kāpēc tik liela starpība?" jautā kāda vecpilniece.

Liellopu gaļa veikalos ir dārga, atzīst to audzētājs, kooperatīvās sabiedrības "Audarmuiža" vadītājs Andis Eveliņš. Viņš piekrīt, ka Latvijas gaļas lopu audzētāji labprātāk tos atdod eksportam. Vietējā tirgū nonāk slaucamo lopiņu gaļa, kā arī no mazskaitlīgiem ganāmpulkiem. Audzētājs spriež, ka gotiņu gaļa der vien desu gatavošanai. Turklāt latvieši neesot liellopu gaļas ēdāji. Taču tā ir veselīgāka un pēc maltītes nerada smaguma sajūtu, pārliecinājies A. Eveliņš.

Lopu uzpircēji maksā dažādi – gan pēc dzīvsvara, gan kautsvara. Variants, ka lopa svaru nosaka, izmantojot mērlenti, ir visneuzticamākais, uzskata A. Eveliņš. Vispareizāk būtu saimniekam zināt lopa svara abus variantus – pirms un pēc kaušanas, pēc tam rezultātu analizēt. Taču reti kurš tā darot.

Lopu audzētājam netiek maksāts par atsevišķām gaļas frakcijām, piemēram, augstvērtīgāko šķiņķi, karbonādi, fileju vai zemākas vērtības ribām un stilbiem, bet gan par visu vienādi. Vietējo cenu nositot arī ļoti lētā, saldētā importa desu gaļa, kurai apšaubāma kvalitāte un derīguma termiņš.

Ja saimnieks pārdod tikai vienu bulli, cenu ietekmē tā transportēšanas izdevumi. Šādā gadījumā A. Eveliņš iesaka kooperēties vairākiem kaimiņiem un pārdot lopus visiem reizē. Uz lielāka apjoma transportēšanas rēķina iepirkuma cena varētu par pāris santīmiem palielināties. Tāpēc lopiņa īpašniekam vispirms der izzināt tirgus un apkārtējo situāciju.

Kautuves nenodrošina vienotu un taisnīgu samaksu pēc liemeņu klasifikācijas rezultātiem, atzīst Zemkopības ministrija. Lai noturētu zemu cenu līmeni, lopus iepērk dzīvsvarā, nešķirojot pēc kvalitātes.

Kautsvara iznākums liellopiem ir vidēji no 40 līdz 70%, aitām – no 45 līdz 52%, cūkām – no 60 līdz 85%.

Plašāk "Kursas Laikā"!

Pievieno komentāru

Komentāri 2

Tad varbūt var nelikt ntās reizes lielu uzcenojumu.

pirms 7 gadiem, 2013.01.24 19:37

Kāds brīnums! Ko tu neteiksi ko! Jābrīnās būtu, ja būtu otrādi!

pirms 7 gadiem, 2013.01.24 18:04

Latvijas ziņas