FOTO: Mediķi mācās sniegt palīdzību pacientiem nestandarta apstākļos – lidojuma laikā helikopterā 1

Šodien, 14. jūnijā, Lielvārdē Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Gaisa spēku Aviācijas bāzē  25 Neatliekamās medicīniskā palīdzības (NMP) dienesta mediķi no Vidzemes, Kurzemes un Rīgas tiek apmācīti, kā sniegt neatliekamo palīdzību pacientiem medicīniskās transportēšanas laikā helikopterā. Liepājnieku vai aizputnieku starp viņiem pagaidām nav.

"Liepājniekiem šīs dienas ir ļoti saspringtas - ir citas apmācības. Interesi viņi izrādīja, tā kā noteikti nākamreiz varētu būt arī kāds liepājnieks," teic NMPD Kurzemes reģionālā centra vadītāja Inese Ozoliņa. Nākotnē šādas mācības varētu notikt biežāk. Šoreiz tās apmeklē seši ventspilnieki un viens kuldīdznieks.

Šādas apmācības NMP dienesta mediķiem tiek organizētas sadarbībā ar NBS Gaisa spēku Aviācijas bāzi jau vairākus gadus, iepriekš ar to nodarbojās Katastrofu medicīnas centrs.

Šoreiz tika izvēlēti NMP dienesta mediķi no Latvijas piejūras reģioniem, lai viņus atbilstoši sagatavotu situācijām, kad pie pacienta iespējams nokļūt vienīgi izmantojot gaisa transportu, un piekļūšana pa ūdeni vai sauszemi nav iespējama. Mediķu iegūtās zināšanas izmantojamas, piemēram, gadījumā, ja jūrā uz kuģa cilvēks guvis smagu traumu, un vienīgā iespēja nogādāt cietušo ārstniecības iestādē ir izmantojot helikopteru. Šādā situācijā transportēšanas laikā mediķi nodrošina pacienta dzīvības funkciju uzturēšana, nepieciešamības gadījumā reanimāciju, līdz brīdim, kad cietušais tiek nogādāts slimnīcā.

Apmācību laikā NMP dienesta mediķi apgūst teorētiskas zināšanas par drošības noteikumiem un medicīniskās palīdzības sniegšanas specifiku helikopterā. Tāpat mediķi veic dažādus praktiskus mācību vingrinājumus – apmācību darbam ar helikopterā esošo medicīnisko aprīkojumu, izmantojot glābšanas manekenu, apmācību radiosakaru izmantošanai helikoptera lidojuma laikā, kā arī nolaišanos no helikoptera un pacelšanos tajā, izmantojot specifisko aprīkojumu, t.sk. virves un vinčas.

Kopumā jau gandrīz 100 NMP dienesta brigāžu mediķi un ārsti-speciālisti ir apmācīti un nepieciešamības gadījumā spēj nodrošināt smagi cietušu pacientu aprūpi gaisa transportēšanas laikā.   

Nepieciešamība transportēt smagi cietušus vai slimus pacientu ar helikopteru gada laikā tiek izmantota aptuveni 10 reizes, šajā gadā trīs reizes, pēdējo reizi – pēc apšaudes ar vairākiem cietušajiem Jēkabpilī šī gada janvārī.
Viens no mācību mērķiem ir arī pilnveidot arī mediķu un karavīru sadarbību.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Latvijas ziņas