ES paplašina sarakstu ar valstīm, no kurām pieņem bēgļus

Eiropas Savienība paplašinājusi to valstu sarakstu, no kurām var ierasties bēgļi, kas veido aptuveni desmito daļu no visiem patvēruma meklētājiem. Eiropa joprojām ir kārdinoša cilvēkiem, kas meklē labāku dzīvi, tomēr lielākā daļa tiek sūtīti atpakaļ uz savu dzimteni, un šeit paliek tikai tie, kuru dzīvība ir apdraudēta.

Viena gada laikā Eiropas Savienības robežas šķērsojuši ap 300 tūkstošiem patvēruma meklētāju, desmitā daļa no tiem ir bēgļu, kuru dzīvība un veselība savā dzimtenē ir apdraudēta. Lielākoties viņi ierodas no Afganistāna, Krieijas, Pakistānas, Irākas un Serbijas, bet dodas uz Franciju, Vāciju un Itāliju. Lielākā daļa no prasītājiem - 75% - gan saņem noraidījumu, bet 30 tūkstošiem piešķirts bēgļu statuss.

Lai motivētu Eiropas valstis aktīvāk palīdzēt bēgļiem, Eiropas bēgļu fonds paplašinās to valstu sarakstu, kuru bēgļi var saņemt atbalstu. Starptautiskās migrācijas organizācijas Rīgas biroja vadītājs Ilmārs Mežs skaidro, ka tas ir tikai likumsakarīgi, ka valstis, kuru teritorijā ir saspringta ekonomiskā un politiskā situācija, var meklēt aizstāvību citur. Eiropai šī problēma jārisina solidāri.

Latvijā pagājušā gadā ieradušies vairāk kā 300 patvēruma meklētāju, lielākā daļa no Gruzijas. Tomēr tikai 27 saņēmuši bēgļu vai alternatīvo statusu, kas nozīmē iespēju uzturēties un 10 mēnešus vai gadu saņemt arī valsts pabalstu. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvis Andrejs Rjabcevs skaidro, ka uz robežas aizturētajiem nav izvēles, kurā valstī pieprasīt patvērumu.

Problēmas ar bēgļiem saistītas arī ar sabiedrības attieksmi. Bēgļus, jo īpaši Austrumeiropas valstīs, pieņemts uzskatīt kā apdraudējumu darba vietām un liekus izdevumus. Ilmārs Mežs skaidro, šī attieksme ir jāmaina. Eiropas Savienībā darbojas brīvprātības princips, ja valsts var uzņemt bēgļus, kas jo īpaši appludinājuši valstis pie Vidusjūras, tad šādu palīdzību var sniegt. Tikmēr pasaulē aizvien vairāk parādās bažas par klimata bēgļiem, kas būtu jāuzņem ne tikai Eiropai, bet arī citām valstīm, kur klimats ir labāks nekā citur.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas