Enerģētikas eksperts: mēs šeit dzīvojam absolūti laimīgā vietā

«Japānā daudz alternatīvu nav, un viņu izvēle par labu atomenerģijai nav bijusi viegla. Viņi piedzīvoja divus kodoluzbrukumus, tomēr pēc desmit gadiem ķērās pie kodolprogrammas,» intervijā laikrakstam Diena sacījis enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš.

«Tā nav laimīgākā vieta pasaulē, kur dzīvot. Salīdzinoši mēs šeit dzīvojam absolūti laimīgā vietā,» viņš piebildis.

Eksperts skaidrojis: «Pie viņu ekonomiskās izaugsmes atomenerģijai vienkārši nebija alternatīvu. Lai dzīvotu laimīgāk, viņiem acīmredzot vajadzēja mazāku izaugsmi. Enerģijas ziņā dzīvot Baltijas valstīs ir vienkārši lieliski - mums ir tik daudz alternatīvu! Enerģijas pietiekamība teritorijā šeit nevedina uz domām par atomenerģiju.»

Vaicāts, vai no AES idejas vajadzētu atteikties, Ozoliņš sacījis: «Pirmām kārtām ir jāizvēlas arī finansiāli mazāk riskantā alternatīva. AES arī finansiāli ir visriskantākais enerģijas variants. Ārējo izmaksu dēļ atomenerģija nepavisam nav lēta. Tajās ietilpst arī AES slēgšana, un par Ignalinas AES slēgšanu jau Latvijas un Lietuvas sabiedrība nemaksā - to izdarīja donori un ES.

Nejūtot šīs izmaksas, saruna par atomenerģiju mums te ir kļuvusi vieglprātīga - ka tas esot lēti un droši. Maldīgas ir abas iedomas. AES finansiālās izmaksas ir briesmīgas, un tā ir iesaldēta nauda uz gadu desmitiem. To var atļauties, ja ir lieli brīvie uzkrājumi.»

Kā vēstīts, Japānu pagājušās nedēļas piektdienā satricināja 8,9 balles spēcīga zemestrīce, kuras rezultātā radās dzesēšanas problēmas atomelektrostacijas reaktoros, kam sekojuši vairāki sprādzieni un paaugstinājies radiācijas līmenis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas