Eksperts: Pavasara salnu ietekmi uz augļu un ogu ražām varēs izvērtēt pēc apmēram nedēļas

Pavasara salnu ietekmi uz augļu un ogu ražām varēs izvērtēt pēc apmēram nedēļas, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

''Skaidrs, ka salnas ir bijušas ļoti dažādas, bija dažādas temperatūras. Atšķirīga ir arī situācija reģionos - ir bijušas vietas, kur nebija salnas. Līdz ar to ir vairāku apstākļu kopums, kādi būs reālie bojājumi,'' sacīja speciālists.

Narvils atzina, ka visi augļkoki, kas pēdējās dienās ir ziedējuši, ir potenciālā sala apdraudējuma riska grupā. Vietām varētu būt cietuši ķirši, lai gan citviet tie bija pasargāti no salnām un gandrīz nav nekādu un bojājumu vai postījumi būs mazāki. Līdz ar to nav tā, ka šogad ražas nebūs vispār.

"Piemēram, hibrīdplūmes jau bija noziedējušas, tām izveidojušies augļaizmetņi. Ja bija mazāki "mīnusi", tās nav cietušas. Būtiski ir arī, kā kurš dārzs kā tika aizsargāts [pret salnām]. Līdz ar to mēs nevaram teikt, ka esam "iekūlušies" masveida nepatikšanās," teica LLKC eksperts.

Viņš gan atzina, ka vairākās vietās, kur salnas bijušas spēcīgākas un apdraudējušas augļkokus arī iepriekš, ir redzami arī bojājumi. Lielākā riska grupā ir tieši kauleņkoki, piemēram, plūmes un ķirši, kā arī varētu būt cietuši ogulāji ziedēšanas otrajā pusē. Salnu dēļ var būt Grieķijas valriekstu ražas zudumi.

Tikmēr ābeles, pēc Narvila teiktā, sals varētu būt skāris salīdzinoši minimāli, jo liela daļa no tām vēl nebija sākušas ziedēt.

LLKC vecākais speciālists dārzkopībā pieļāva, ka arī turpmākajās naktīs solītais sals vēl varētu negatīvi ietekmēt augļkokus.

"Augļkoks vienu vai divas reizes var pārdzīvot salu, taču, ja tas turpinās vēl un nav apstākļu, kas var uzlabot situāciju, piemēram, papildus mitrums vai laistīšana, var rasties jauni bojājumi," teica Narvils.

Jau vēstīts, ka līdz ceturtdienai vēl daudzviet valstī gaidāmas salnas, taču tās vairs nebūs tik bargas kā iepriekšējās naktīs. Mākoņu daudzums būs mainīgs, vietām uzlīs. Piemēram, naktī uz trešdienu gaisa temperatūra Latvijā pazemināsies līdz +2..-3 grādiem, bet vietām piekrastē nekļūs vēsāks par +5 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas