Eksperts: Neraugoties uz sarežģīto situāciju pasaules tirgos, "Liepājas metalurgam" ir nākotne

Situācija pasaules metalurģijā un celtniecībā patlaban patiešām nav viegla, taču AS "Liepājas metalurgs" noteikti ir nākotne, biznesa portālam "Nozare.lv" sacīja "DNB bankas" ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Tērauda cenas pērn samazinājās un, kā nupat brīdinājis Dienvidkorejas tērauda ražotājs "POSCO", kas ir ceturtais lielākais pasaulē, 2013.gadā nozarē sagaidāma skarba cīņa par izdzīvošanu, norādīja eksperts. Tieši tas ir sagaidāms palēninātas pasaules ekonomikas izaugsmes periodā, jo celtniecība ir izteikti cikliska nozare. Tā kā tā ir liela tērauda patērētāja, cieš arī metalurģijas uzņēmumi.

"Sarežģījumiem "Liepājas metalurgā" ir vairāki iemesli, tas ir acīmredzami arī bez pieejas uzņēmuma datiem, bet ir pietiekami daudz publiskas informācijas. Nav šaubu, ka viens no iemesliem ir strauji augošā obligātā iepirkuma komponente (OIK), kuru daļēji nosaka nesaprātīgi lēmumi par ļoti lielu atbalstu elektrības ražošanai ar atjaunojamiem resursiem," skaidroja Strautiņš.

Lai kādas būtu uzņēmuma problēmas, Strautiņš domā, ka tam ir nākotne. Iekārtas ir modernas, "Liepājas metalurgs" ir vienīgais lielais metāllūžņu patērētājs Baltijas valstīs, līdz ar to tam vajadzētu būt pieejai salīdzinoši lētām izejvielām. Patlaban gan situācija ir absurda - citi uzņēmumi no Latvijas eksportē lūžņus, kamēr "Liepājas metalurgs" tos importē, akcentē eksperts.

Strautiņš neuzskata, ka valsts garantijas sniegšana "Liepājas metalurgam" bija kļūda, jo pat tad, ja uzņēmums nespēs norēķināties, tā aktīviem ir ievērojama tirgus vērtība. "Liepājas metalurga" darbības pārtraukšana, kas acīmredzot būtu notikusi bez garantijas, būtu trieciens, no kura Liepājas ekonomika varētu vairs neatgūties.

"Nākotnes prognozei pamatā ir tikai publiski pieejama informācija, bet tās ir diezgan daudz, tāpēc atļaušos to teikt - šķiet, ir reāla varbūtība, ka valsts kaut kad kļūs par "Liepājas metalurga" īpašnieci, pienākot brīdim, kad jārīkojas saistībā ar uzņēmumu finansējošo banku sniegtajām garantijām. Tas, starp citu, varētu būt pozitīvs pavērsiens uzņēmuma attīstībā, jo ir acīmredzami, ka attiecības starp pašreizējiem akcionāriem ir kļuvušas par lielu šķērsli tā attīstībai. Nav šaubu, ka tā būtu tikai pārejas situācija, jo ilgstošai valsts līdzdalībai šajā nozarē nebūtu lielas jēgas," uzskata Strautiņš.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas