Eksperte incidentu Liepājā, liedzot deputātu kandidātiem uzrunāt vēlētājus, skaidro ar policistu neprofesionalitāti 3

Incidentu Liepājā, kad pēdējās priekšvēlēšanu dienās pašvaldības policija aizliegusi deputātu kandidātiem tieši uzrunāt vēlētājus pilsētas centrā un dalīt bukletus, eksperte skaidro ar policistu neprofesionalitāti.

Liepājas centrā trešdien deputāta kandidāts uzrunājis cilvēkus un interesentiem dalījis partijas bukletus, taču to pārtraukusi pašvaldības policija, jo saskaņā ar Liepājas domes noteikumiem pilsētas centrā priekšvēlēšanu aģitācija neesot atļauta.

Politikas pētījumu centra "Providus" pētniece Iveta Kažoka uzsver, ka ikvienam ir tiesības uzrunāt cilvēkus ielās.

"Te ir problēma, ka dažas valsts iestādes neprot lasīt likumus un normatīvos aktus. Skaidrs, ka nedrīkst plakātus karināt visur, kur ienāk prātā, bet šis nav tas gadījums. Te ir skaidrs, ka tā ir runāšanās ar vēlētājiem, kas ir pašsaprotama aģitācijas forma, par ko ir jāpriecājas, nevis jāmēģina to apturēt," sacīja Kažoka.

Viņa uzskata, ka, visticamāk, ir jāprasa atbildība no policijas vadības, kāpēc policisti nav apmācīti rīkoties šādā situācijā.

"Nav normāli, ka dažas dienas pirms vēlēšanām kandidātiem pasaka, ka vēlētājus nedrīkst uzrunāt. Tās tomēr ir neatņemamas viņu tiesības. Ir ļoti labi, ka viņi dodas tieši runāt ar vēlētājiem, un valsts iestādēm šajā procesā nebūtu jāiejaucas, ja nav vardarbības vai citu incidentu," uzsvēra eksperte.

Liepājas domes noteikumos sacīts, ka priekšvēlēšanu aģitācijas pasākumus rīkot un priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus izvietot nav atļauts pilsētas centrā un centram piegulošajās ielās ‒ Rožu laukumā, Lielajā ielā, Zivju ielā, Tirgoņu ielā, Tirdzniecības kanālā, tā krastmalās un uz tiltiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāve Diāna Kurpniece vērtēja, ka pašvaldībām ir tiesības noteikt teritorijas, kurās liegt izvietot reklāmas, taču ar to saprotot materiālus, kuri ir noformēti. Šajā gadījumā – bukletus nevarēja, piemēram, likt kaudzē, bet turēt rokās un tos dalīt cilvēkiem drīkst.

"Ja vienkārši grib runāties, tās ir konstitucionālās tiesības," viņa norādīja.

Jau vēstīts, ka policisti Liepājā šo "pārkāpumu" fiksējuši, taču vēl nav izlemts par administratīvās lietvedības sākšanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

izabella

Kur skatās Liepājas pašvaldības policija? Šodien, dienu pirms vēlēšanām, kandidāte Aija B. pulksten 13.50 Graudu ielā nelikumīgi aģitēja – bija apstādinājusi pensionāri un skaidroja, kā tiks viedota pensiju un pabalstu sistēma, ja arī viņa turpmāk paliks pie siles. Vai arī Aijai B. tiks sastādīts akts?

pirms 9 gadiem, 2011.09.16 14:15

spjociņš

Autobuss ar Zatleru uz pakaļas ar lai brauc citur, ne caur centru.

pirms 9 gadiem, 2011.09.16 07:01

Latvijas ziņas