Drošības policija ierosina kriminālprocesu saistībā ar nepatiesu ziņu izplatīšanu par situāciju "Swedbank"

PAPILDINĀTA. Drošības policija ierosinājusi kriminālprocesu saistībā ar nepatiesu ziņu izplatīšanu par situāciju "Swedbank".

Premjers Valdis Dombrovskis žurnālistiem pirmdien pēc valdības sēdes norādīja, ka šobrīd nav pamata baumām par "Swedbank" vai citu banku finanšu stabilitāti, un saskaņā ar Valsts policijas sniegto informāciju baumas izplatītas apzināti ar mērķi destabilizēt situāciju valstī.

Savukārt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis apliecināja, ka policijā ir sākts kriminālprocess par nepatiesas informācijas izplatīšanu.

"Pamata nekādām baumām nav. Nekāda pamata uztraukties par "Swedbank" vai citu banku stabilitāti nav," apliecināja premjers.

"Šīs ir apzinātas baumas, lai destabilizētu situāciju Latvijā," norādīja valdības vadītājs.

Kozlovskis informēja, ka Drošības policija ir sākusi kriminālprocesu par nepatiesu ziņu izplatīšanu par finanšu sistēmas stabilitāti.

"Ir vairākas versijas, kas tiks publiskotas tikai tad, kad to pieļaus izmeklētājs, bet mums ir informācija, ka tas ir darīts, lai destabilizētu situāciju," pavēstīja iekšlietu ministrs.

Uz jautājumu, vai baumu pirmsākumi meklējami Latvijā vai ārvalstīs, Kozlovskis atbildēja, ka pašlaik ir ļoti daudz informācijas, ko Drošības policija apstrādā.

"Tās ir vēlreiz versijas, vai tas ir konkrētu citu banku vai finanšu uzņēmumu interese, vai tas ir, lai destabilizētu situāciju Latvijā finanšu sektorā bez biznesa intereses, bet valstiski apdraudot šo stabilitāti. Šīs versijas tiek apstrādātas, un pašlaik es nevaru nosaukt, vai tā ir viena no versijām," paskaidroja Kozlovskis.

Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa pirmdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" teica, ka Drošības policijai ir vairākas versijas par baumu izplatību. "Tās vēl tiks pārbaudītas un apstrādātas. Ir vairākas versijas, kuras pašlaik ir pārbaudē,"  teica Apse-Krūmiņa.

Viņa atzina, ka baumas var būt izplatītas arī neapzināti. "Jebkuras kļūmes un  nepārdomāta rīcība var izraisīt baumas un arī šajā gadījumā tā izskatas," piebilda Drošības policijas priekšnieka palīdze. Viņa norādīja, ka policija meklēs baumu pirmavotu, taču arī par baumu tālāku izplatīšanu var sodīt.

Drošības policija paziņojumā presei norāda, ka tā lūdz sabiedrības atbalstu, ja personu rīcībā ir konkrēta informācija par baumu izplatītājiem, saņemtajām īsziņām vai telefona zvaniem. Iedzīvotāji var zvanīt uz Drošības policiju pa tālruni 67208964 visu diennakti vai sūtīt elektronisko pastu dp@dp.gov.lv.

Saskaņā ar Krimināllikumu par apzināti nepatiesu datu vai ziņu izplatīšanu mutvārdos, rakstveidā vai citādā veidā par Latvijas finanšu sistēmas stāvokli draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām. 

Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai ja tās izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai ja ar to radīts būtisks kaitējums valstij vai ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām. 

Savukārt par apzināti nepatiesu ziņu izplatīšanu par Latvijas finanšu sistēmas stāvokli, ja tās izdarītas mantkārīgā nolūkā, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz sešiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas