Drošības eksperti svētku laikā aicina sociālajos tīklos nenorādīt atrašanās vietu

Gatavojoties svētku brīvdienām, drošības eksperti aicina rūpīgi izvērtēt, kādu informāciju publicēt sociālajos medijos. Atklājot internetā Jāņu svinību vietu, par to uzzinās ne tikai draugi, bet informācija būs pieejama arī negodprātīgiem cilvēkiem, kas svētku laiku īpaši iecienījuši. Līdz ar drošības pasākumu ievērošanu virtuālajā vidē, eksperti atgādina, ka mājokļa apzagšanas iespēju būtiski samazina arī tādas elementāras darbības kā durvju aizslēgšana un logu aizvēršana promejot.

"Sociālajos medijos ir populāri atzīmēt, kādus pasākumus plānots apmeklēt. Tomēr ieteicams izvērtēt, kādos gadījumos šo informāciju atklāt, jo svētku un atvaļinājumu laiks ir karstākā zagļu sezona. Tāpēc tāda veida paziņojumus kā Jāņus svinēšu Sinevillā vai pie draugiem Daugavpilī ieteicams nepublicēt, jo garnadžiem kļūs skaidrs – Līgo vakarā mājoklī neviena nebūs. Piesardzīgus aicinām būt arī tos, kas domā “man jau nav ko zagt", jo zagļi var iznest visu iedzīvi. Turklāt sajūta, ka mājoklī kāds bijis, nereti ir vēl nepatīkamāka par materiālajiem zaudējumiem," stāsta drošības kompānijas GRIFS AG Korporatīvo klientu apsardzes vadītājs Uģis Začs.

"Kā liecina ārvalstu pieredze, sociālie mediji arvien vairāk tiek izmantoti laupīšanu plānošanā. Zīmīgi, ka daļu zādzību veic tieši paziņas, kas, pateicoties sociālajiem medijiem, ir ļoti labi informētas par citu aktivitātēm un plāniem. Cilvēki mēdz atzīmēties ne tikai vakariņojot restorānā vai sauļojoties pie ezera, bet arī ierodoties mājās, līdz ar to neapdomīgi atklājot dzīvesvietas adresi citiem interneta lietotājiem," informē U. Začs. "Lai gan nav oficiālas statistikas par noziegumu skaitu, kas izdarīti Latvijā, izmantojot tieši sociālos medijus, aicinām būt ļoti uzmanīgiem. Reizēm klusēšana tik tiešām ir zelts," pārliecināts drošības eksperts.

Viedtālruņos ir iebūvēti GPS uztvērēji, kuri, izmantojot interneta pieslēgumu caur satelītu, var noteikt precīzu ierīces atrašanās vietu. Līdz ar to, publicējot internetā informāciju no viedtālruņa, var ļoti daudz uzzināt par personu. Tāpēc, piemēram, lietojot Twitter, ieteicams konta uzstādījumos pārbaudīt, vai vietas noteikšanas funkcija ir noņemta.

Papildus draudus drošībai var radīt arī mobilā sociālā tīkla Foursquare vai tamlīdzīgu profilu sinhronizācija jeb savienošana ar Facebook. Tas nozīmē - apmeklējot personas Facebook lapu ikviens varēs ļoti ātri noskaidrot gan pēdējo vietu, kur persona bijusi, kā arī izdarīt vispārīgus secinājumus par cilvēka paradumiem, pamatojoties uz ierakstu vēsturi. Līdz ar to drošības eksperti iesaka nesinhronizēt Forsquare ar citiem sociālo mediju kontiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas