Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Deputāti atbalsta jauno Arodbiedrību likumu

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja jauno Arodbiedrību likumu, kura mērķis ir noteikt arodbiedrību un to apvienību dibināšanas un darbības vispārīgos noteikumus, kā arī principus, kurus arodbiedrības ievēro sadarbībā ar darba devējiem, darba devēju organizācijām un to apvienībām, valsts un pašvaldību institūcijām.

Jaunajā likumā arodbiedrība ir definēta kā brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai pārstāvētu un aizstāvētu strādājošo darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses.

Likumprojektā tiek nošķirtas uzņēmuma līmeņa arodbiedrības un arodbiedrības, kuras izveido ārpus uzņēmuma, piemēram, nozarē vai profesijā. Attiecībā uz katru no tām ir noteikts minimālais dibinātāju skaits. Paredzēts, ka uzņēmuma arodbiedrību varēs dibināt 15 cilvēki vai ne mazāk par vienu ceturtdaļu strādājošo, bet jebkurā gadījumā dibinātāju skaits nevarēs būt mazāks par pieciem cilvēkiem. Savukārt arodbiedrības, kuru izveido ārpus uzņēmuma, dibinātāju skaits nevarēs būt mazāks par 50 strādājošajiem.

Atrunātas arī arodbiedrību pilnvaroto amatpersonu tiesības un pienākumi. Paredzēts, ka arodbiedrības pilnvaroto amatpersonu tiesības un pienākumus nosaka likumi, kas regulē strādājošo pārstāvību, kā arī darba koplīgums vai cita darba devēja un arodbiedrības vienošanās.

Kā iepriekš Saeimas komisijas sēdē norādīja par likumprojekta izstrādi atbildīgās Labklājības ministrijas pārstāvji, būtiskas inovācijas un konceptuālas izmaiņas jaunais likums neparedz, taču tas būtiski modernizēs līdzšinējo regulējumu. Pašlaik spēkā esošais likums "Par arodbiedrībām" ietver normas, kas ir novecojušas un pretrunā citiem likumiem, turklāt tas vairs neatbilst arī starptautisko tiesību normām.

Atbalstu izstrādātajai likuma redakcijai iepriekš komisijas sēdē pauda gan arodbiedrību, gan darba devēju organizāciju pārstāvji, gan arī iesaistīto ministriju pārstāvji.

Saskaņā ar Labklājības ministrijas sniegto informāciju patlaban arodbiedrību reģistrā ietvertas ziņas par 188 arodbiedrībām, bet kopumā, ieskaitot arodbiedrību struktūrvienības, 2012.gadā bija 2176 arodorganizācijas.

Arodbiedrību darbības tiesiskais pamats nostiprināts Satversmē, kas nosaka, ka valsts aizsargā arodbiedrību brīvību.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas