Dendroloģe: Krūmmellenes – īpaši Lejaskurzemei piemērots augs 3

Vēlāk nekā iepriekšējos gados sākušas nogatavoties krūmmellenes. Rucavā košās un gardās ogas nu jau desmit gadus audzē Nacionālā botāniskā dārza dendroloģe Ināra Bondare, vēsta Latvijas Radio.

Izmēģinājumu laukā viņai izdevies pierādīt, ka krūmmellenes ir augs, kuru vērts audzēt Latvijā, it īpaši Lejaskurzemē, kur ir piemērotas augsnes. Ja Vidzemē un Zemgalē šis augs tiek audzēts intensīvāk, tad pagaidām Kurzemes pusē krūmmellenes audzē tikai retais.
       
''Ļoti daudzi augi – kultūraugi, arī dekoratīvie - Latvijā ir ienākuši pirms vairākiem gadsimtiem. Tagad daudzi jaunās un vecākās paaudzes ļaudis domā, ka tie ir mūsu vietējie augi. Piemēram, ceriņi. Latvijā nav savvaļas ceriņu. Kartupeļus ieveda no Amerikas,” stāsta Ināra Bondare.

Tagad Latvijā no Amerikas nonākušas arī krūmmellenes. Dendroloģe Dr.biol. Ināra Bondare krūmmelleni sauc par ekskluzīvu augu, kuru Latvijā sāka audzēt salīdzinoši nesen. Dendroloģe uzsver auga īpašības, kas augsti tiek vērtētas visā pasaulē, it īpaši kulinārijā:

„Ļoti garšīgs, ļoti patīkams. Kā jūs pati redzat, cik to Kurzemē viegli izaudzēt, it īpaši Lejaskurzemē, kur tik daudz piemērotas augsnes. Delikātā un garšīgā oga ir izcila gan no ārstnieciskā, gan kulinārā viedokļa.”

Krūmmelleņu izmēģinājuma lauks atrodas Botāniskā dārza arborētumā, kas nu jau ilgāku laiku tiek veidots Rucavā. Tur tiek audzēti koki un krūmi no dažādām pasaules valstīm, kam ir zināma izcelsmes vieta. Pirmās septiņas krūmmelleņu šķirnes Rucavā iestādītas 2004. gadā.

„Vajadzīga skāba augsne, lielākoties kūdraina. Lejaskurzemē ir ļoti daudz zemo pļavu, - arī te, kur mēs stāvam, bija zema pļava. Šeit ir vēl viena pozitīva īpašība - apkārt ir lieli, veci koki, kuri veido ideālu aizsargbarjeru. Vēl, kā mēs redzam, te visu dienu ir saule, kas arī nepieciešama, lai krūmmellenes varētu labi augt un attīstīties,'' par augšanas apstākļiem piebilst Ināra Bondare.

Latvijā šobrīd krūmmelleņu audzēšana kļūst arvien populārāka, spriež dendroloģe. Ir saimniecības, kur tās aug jau vairāku desmitu hektāru lielās platībā, bet šobrīd izmēģinājuma laukā Rucavā aug desmit šķirnes. Izpēte tur turpināsies. Jāpiebilst, ka krūmmellenes Dienvidkurzemē šogad nogatavojas vēlāk nekā parasti.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

krūmmelleņu raža

Interesanti, kur gan paliek krūmmelleņu raža, kas tiek audzēta Rucavā ?

pirms 6 gadiem, 2015.07.31 20:21

nu jau gan

kur paliek mangalene padala savam draudzenem un parejo noed putni,atlautu vietejiem par simbolisku samaksu nolasit!!!!

pirms 6 gadiem, 2015.08.03 08:05

Latvijas ziņas