Delna: visvairāk kandidātu ar apšaubāmu reputāciju ir ZZS, SC un ŠRP LPP/LC sarakstos

"Sabiedrība par atklātību - Delna" mājas lapā www.kandidatiuzdelnas.lv šodien publisko deputātu kandidātu reputācijas datu bāzi. Tajā apkopota informācija par 212 (35 no katra saraksta) deputātu kandidātiem - sarakstu līderiem sešos vēlēšanu sarakstos visos vēlēšanu apgabalos, informē biedrības pārstāve Līga Stafecka.

Kandidāti tika vērtēti pēc sešiem ar korupciju tieši vai netieši saistītiem kritērijiem: apšaubāma reputācija saistībā ar neētisku rīcību, atrašanās interešu konfliktā, izvirzītas apsūdzības ar korupciju saistītos nodarījumos, lieli skaidras naudas uzkrājumi un neskaidri finanšu darījumi, bieža partiju maiņa un apšaubāma nonākšana valsts vai pašvaldību uzņēmumu padomēs un valdēs.

Kopumā no 212 kandidātiem, kuri iekļauti datu bāzē, šiem kritērijiem atbilda 95 kandidāti jeb 45% (salīdzinājumam 2010.gadā 42 %). Starp tiem 24 Saskaņas centra, 24 Zaļo un Zemnieku savienības, 15 Šlesera Reformu partijas LPP/LC, 14 Vienotības, desmit VL-TB/LNNK un astoņi Zatlera Reformu partijas kandidāti. Kā reputācijas risku veidojošs faktors iekļauts arī 10. Saeimas deputātu balsojums par A. Šlesera kratīšanas atļauju, jo tas bija viens no iemesliem 10. Saeimas atlaišanai. SC un ZZS balsojumā pārsvarā balsoja atturoties vai pret, tādējādi pasliktinājies arī šo apvienību deputātu kandidātu vērtējums.

Lai arī kopumā 2011. gadā kandidātu skaits, kuri atbilst ar korupciju un neētisku rīcību saistītiem kritērijiem ir nedaudz palielinājies, tomēr par lielāko daļu no šiem kandidātiem bija atrodama informācija, kas norāda uz zemiem riskiem. 2010. gadā bija proporcionāli lielāks skaits to kandidātu, kuru reputācija ir nopietni apšaubāma.

Delna deputātu kandidātu reputācijas datu bāzi www.kandidatiuzdelnas.lv sagatavoja, lai pievērstu vēlētāju uzmanību tiem kandidātiem, par kuriem atrastā informācija rada nopietnas bažas viņu piemērotībai ieņemt Saeimas deputāta amatu.

Visaugstākajā riska grupā atrodas divi kandidāti, kas abi ir premjera amata kandidāti -  Aivars Lembergs (ZZS) un Ainārs Šlesers (ŠRP LPP/LC).

Informāciju par deputātu kandidātiem tika apkopota no medijos publicētajiem materiāliem, ko apkopoja Delnas darbinieki un piesaistīti profesionāli žurnālisti. Mājas lapa ir bezpartejiska. Visi kandidāti vērtēti pēc vienas mērauklas.

Mājas lapas www.kandidatiuzdelnas.lv mērķis ir atsvaidzināt vēlētāju atmiņu un veicināt politisko atbildību. Ar šīs mājas lapas izveidošanu Delna vēlas mudināt ikvienu vēlētāju noskaidrot partiju sastāvu, pirms tiek izdarīta izvēle vēlēšanās. Vienlaicīgi ar deputātu kandidātu reputācijas datu bāzes atvēršanu Delna šodien uzsāk sociālās reklāmas kampaņu, kuras sauklis ir "Partiju saturam ir nozīme! Esi izvēlīgāks!".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas