Darba devējiem aukstā laikā jānodrošina iespēja darbiniekiem atpūsties siltās telpās

Valsts darba inspekcija aicina darba devējus ievērot darba aizsardzības prasības, kas nosaka darba un atpūtas režīmu, darbiniekiem aukstā laikā strādājot ārpus telpām. Ja faktiskā gaisa temperatūra ir no -5 grādiem līdz -10 grādiem, tad maksimālais laiks, ko nodarbinātais var strādāt aukstumā ārpus telpām, ir 90 minūtes, pēc kura jāseko vismaz 15 minūtēm garam atpūtas laikam apsildāmās telpās.

Ja temperatūra ir no -10 līdz -18, tad pēc 80 minūšu gara darba laika jābūt vismaz 20 minūšu atpūtai, bet ja temperatūra ir no -18C līdz -30C, tad pēc 70 minūšu darba laika jābūt vismaz 25 minūšu garam atpūtas laikam. Tāpat darba devējam ir jānodrošina aukstam laikam piemērots darba apģērbs. Turklāt jāņem vērā, ka vējš papildus pazemina gaisa temperatūru.

Valsts darba inspekcijas pārstāve Baiba Auzāne norāda, ka darba veikšana pie pazeminātas temperatūras ir saistīta ar risku veselībai - gan dažādiem apsaldējumiem, gan arī palielinātu slodzi elpošanas ceļiem un sirdij. Ja, piemēram, tirdzniecības darbiniekiem, kas lielākoties nepārvietojoties uzturas vienā atrašanās vietā, ir paaugstināts atsevišķu ķermeņa daļu apsaldējumu risks (rokas, kāju pēdas, sejas daļas), tad darbinieki, kuru darbs saistīts ar fizisku slodzi, vairāk ir apdraudēti plaušu audu apsaldējumā – fiziskas slodzes laikā cilvēki pastiprināti ieelpo auksto gaisu, kurš nepaspējot sasilt pirms nonākšanas plaušās,  var apsaldēt plaušu audus, kā rezultātā var attīstīties plaušu iekaisums.

Darba aizsardzības likuma 27. pants nosaka, ka darba devējs ir atbildīgs par nodarbināto drošību un veselību darbā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas