Dāņu lauksaimnieks iznīcina Latvijas bites

Viļķenes un Liepupes pagastā Dānijas uzņēmējam piederošā SIA Danagro veiktā miglošana ar neatļautu insekticīdu Latvijas saimniekiem aizvien rada papildu zaudējumus – indes iedarbība ir gandrīz 20 dienu ilga un bites mirst.

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) ir bezspēcīgs, jo valstī neesot likuma, kas liktu miglotās rapša platības nopļaut, raksta Latvijas Avīze. Latvijas Biškopības biedrība ziņo, ka divos pagastos cietušas aptuveni 400 bišu saimes, vairākas gājušas arī bojā.

Biškopji Andrejs Kārkliņš un Jānis Eihvalds, kuru saimes pamatīgi cietušas pēc SIA Danagro veiktās miglošanas uzsvēra – viņi noteikti prasīs SIA Danagro īpašniekam Džonam Likem Jakobsenam atlīdzināt zaudējumus. Tie esot mērāmi tūkstošos latu. Gadījumā, ja kompensāciju nebūs, sekošot tiesu procesi.

VAAD galvenais inspektors Raivis Grosbārdis vakar norādīja, ka konkrētajā gadījumā ar neatļauto sistēmas preparātu Danadim ir nomigloti aptuveni 500 hektārus lieli rapša sējumi.

«Šāda kliedzoša augu aizsardzības līdzekļa lietošanas pārkāpuma Latvijā neatceros. Danadim nedrīkst lietot rapša sējumos, to nedrīkst lietot uz ziedošiem augiem, turklāt par lietošanu uz graudaugiem ir jāinformē biškopji divus kilometrus lielā apkārtnē, norāda R.Grosbārdis.

Agronomi un arī biškopji nesaprot, kā dāņu saimnieks, kas Latvijā darbojas jau vairāk nekā desmit gadu, varēja kļūdīties ar insekticīda izvēli. Pajautāt pašam Danagro saimniekam kļūdas iemeslus neizdevās, jo viņš uz tālruņa zvaniem neatbild.

Šis ir jau otrais plašu publicitāti guvušais gadījums divu gadu laikā, kad Dānijas uzņēmējam piederošajā saimniecībā tiek pārkāpti augu aizsardzības līdzekļu lietošanas noteikumi. Pērn SIA Lauku Agro nevērīgās attieksmes dēļ, tostarp neatļauta pesticīda lietošanas dēļ, Īles pagastā cieta vismaz četri apkaimes biškopji un aptuveni 100 bišu saimes.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas