Cerībā nezaudēt universitāšu statusu pēc augstskolu reformas Liepājas, Daugavpils un Latvijas Lauksaimniecības universitātes veidos konsorciju

Lai saglabātu universitātes statusu pēc plānotās reformas augstākajā izglītībā, plānots noslēgt sadarbības līgumu starp Liepājas universitāti, Daugavpils universitāti un Latvijas Lauksaimniecības universitāti, kas paredz konsorcija izveidošanu, piektdien raksta portāls "Lsm.lv".

Jaunā augstskolu reforma paredz, ka, lai universitāte saglabātu savu statusu, tajā studējošo skaits nedrīkst būt mazāks par 4000. Liepājas Universitātē studentu skaits nesasniedz pat 2000. Šī iemesla dēļ pilsētas un universitātes vadībai nācās meklēt risinājumus, kā nezaudēt minēto statusu.

Pašreiz tāds ir atrasts - Liepājas, Latvijas Lauksaimniecības un Daugavpils universitātes izveidos apvienību jeb konsorciju.

Šīm augstākās izglītības iestādēm būs jāizveido plāns, kā ne tikai koplietot pieejamos resursus, bet arī, kā integrēt savas studiju programmas citā universitātē, raksta "Lsm.lv". Savukārt Latvijas Rektoru padome uzsver, ka pats galvenais, izveidojot konsorciju, šim izglītības iestādēm ir nepazaudēt savu individualitāti.

"Šis variants ļauj mums nepazaudēt universitātes statusu reģionā, un šis risinājums dod tieši to, ka gan Liepājas universitāte ir, būs un paliks stiprāka," "Kurzemes TV" stāstīja Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (Latvijas Reģionu apvienība).

Vilnītis informēja, ka šajā nedēļā ticies ar izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (JKP), lai viņai piedāvātu iepriekšminēto risinājumu reģionālo universitāšu tālākai attīstībai. Ministre plānoto ieceri esot akceptējusi.

"Konsorcija izveide ar vienotu stratēģiju, ar attīstību reģionos, respektējot arī konkrēta reģiona vajadzības un tai pašā laikā nezaudējot saskari ar pētniecību, tā ir ļoti laba iespēja, lai ne tikai celtu pašas universitātes kapacitāti," komentēja ministre.

Kā informēja Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere - konsorcija izveides pirmais solis būtu ciešākas sadarbība izveide visās šo universitāšu darbības galvenajās jomās - studijās, zinātnē, resursu koplietošanā un izmantošanā. Tāpat uzreiz pēc sadarbības noslēgšanas universitātēs sākšoties aktīvs darbs pie tā, lai salāgotu studiju programmu integrēšanu kādā no citām augstskolām.

"Mēs varētu gan kopīgi plānot studiju programmu realizāciju, piemēram, ja Latvijas Lauksaimniecības universitātē ir kāda ļoti laba inženierzinātņu programma, bet Liepājas universitātē tādas nav, tikpat labi mēs varētu šo programmu realizēt Liepājas universitātē," stāstīja Pilvere.

Sadarbības memorands tiks noslēgts 8.jūlijā Jelgavā starp vairākām pusēm - visām trīs universitātēm, iesaistīto pašvaldību pārstāvjiem, Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Zemkopības ministriju, kā paspārnē ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte.

LETA jau ziņoja, ka Saeima 16.jūnijā konceptuāli atbalstīja neviennozīmīgi vērtētos grozījumus Augstskolu likumā.

Augstskolu likuma grozījumu projekts paredz mainīt augstskolu iekšējo pārvaldību. Rektoru padome, vairākas augstskolu organizācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmija iebilst pret grozījumiem un uzskata tos par sasteigtiem. Izmaiņas cita starpā paredz, ka universitātē mācās 4000 studējošo, bet kritēriju nepiemēros, ja iestādei būs labi zinātniskie sasniegumi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas