Cer uz referendumu Satversmes grozījumiem 1

Līdz 31. janvārim var parakstīties, lai ierosinātu referendumu par grozījumiem Satversmes 112. pantā, kas paredzētu – valsts nodrošina bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību valsts valodā.

Ja līdz 31. janvārim tiks savākti 10 tūkstoši parakstu, varēs izsludināt referendumu. Pietrūkstot vēl četri tūkstoši, zina teikt biedrības “Sargi valodu un Latviju” pārstāvis Mārtiņš Ceriņš. Parakstu vākšanu biedrība rīko sadarbībā ar “Visu Latvijai – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”.

Dzīve šķirtās informācijas telpās un iespējas lielai iedzīvotāju daļai iztikt bez valsts valodas zināšanām diemžēl joprojām ir realitāte vēl 20 gadus kopš neatkarības atjaunošanas, skaidro M. Ceriņš. Biedrība drošāko ceļu Latvijas iedzīvotāju saliedēšanā un latviskuma veicināšanā redzot pakāpeniskā pārejā uz mācībām valsts valodā ikvienā valsts finansētā skolā. Ja kāds vēlas mācīties citā valodā, to taču varot darīt privātskolās, svētdienas skolās u.c.

Piedāvātie priekšlikumi paredz grozīt Latvijas Satversmes 112. pantu, izsakot to šādā redakcijā: “Ikvienam ir tiesības uz izglītību. Valsts nodrošina iespēju bez maksas iegūt pamatizglītību un vidējo izglītību valsts valodā. Pamatizglītība ir obligāta.”. Likumprojekta pārejas noteikums paredz, ka sākot ar 2012. gada 1. septembri visās valsts un pašvaldību izglītības iestādēs, sākot ar pirmo klasi, mācības notiks valsts valodā.

Parakstīties par referenduma ierosināšanu var pie zvērināta notāra jebkur Latvijā, valsts nodeva ir divi lati. To var izdarīt arī novadu bāriņtiesās, vairākās pašvaldībās ir pieņemti lēmumi neiekasēt nodevu par parakstu apliecinājumu. Papildus informācija, kā arī parakstu veidlapas pieejamas biedrības mājaslapā www.sargivalodu.lv. Notāra apstiprinātā veidlapā ir vieta vairākiem parakstiem.

“Kāds kungs mums jau sen atnesa veidlapas, taču vēl neviens nav parakstījies,” teic Priekules novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Olga Niedola. Lēmumu, ka Priekules novadā deklarētie iedzīvotāji ir atbrīvoti no nodevas par paraksta apliecinājumu, iestājoties par referendumu, dome pieņēma jau pērn 29. jūnijā. Nodeva deklarētajiem iedzīvotājiem nav jāmaksā arī Grobiņas novada bāriņtiesā.

“Man ir pirmā dzirdēšana par tādu parakstu vākšanu. Ja būtu vērsušies domē ar iesniegumu, noteikti izskatītu, visticamāk atbalstītu tādu pilsonisku aktivitāti. Esam latviska pilsētiņa, latvisks novads. Iepriekš, kad vāca parakstus referendumam par pensijām, arī atbrīvojām no nodevas,” teic Pāvilostas novada domes priekšsēdētājs Uldis Kristapsons.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

(-)

Kur Liepājā var parakstīties bez nodevas maksāšanas?

pirms 10 gadiem, 2011.01.17 08:24

Latvijas ziņas