Būs Latvijas godu saimnieču saiets; Godu saimnieces, atsaucieties!

Varbūt pārspīlēsim, apgalvojot, ka gandrīz katra sieviete ir lielāku vai mazāku godu saimniece, jo mēs protam cept pīrāgus, vārīt galertus un ruletes un gatavot visdažādākos salātus. Jā, latvietes ir čaklas un izdarīgas – šaubu nav! Un patiesībā no mazā goda – ģimenes svētku galda klāšanas – izaugušas lielo godu saimnieces. Viņas ir katrā pagastā, pilsētā, apkārtnes ļaudīm zināmas, un, kad ir vajadzība – kāzas, kristības, bēres vai jubilejas – tiek aicinātas klāt galdus.

Garšīgs mielasts visos laikos bijis svētku neiztrūkstoša daļa, taču godu galdi ir kļuvuši arī par kultūras būtisku daļu, kurā uzkrājušās un turpina krāties mūsu zemes un ģimeņu attīstības daudzveidīgās norises. Godi un ar tiem saistītās tradīcijas papildina un ļauj ieskatīties mūsu senču likteņgaitās, dzīvesveidā, vērtību kritērijos, ticējumos un ieražu pasaulē, un par šā mantojuma saglabāšanu jāpateicas arī godu saimniecēm, kas no paaudzes uz paaudzi ar savu darbu šīs vērtības iznesušas. Un godi nav tikai ēšana, tie ir liels notikums gan ģimenē, gan apkaimē.

Divas biedrības – “Gūdu saimineiču bīdreiba” un “Siera klubs” – 2013. gada 25. maijā pulksten 12 Rīgā, Mežaparkā, ieplānojas apjomīgu pasākumu “Latviešu godu saimnieču saiets”. Šādi svētki Latvijā notiks pirmo reizi. Citās Eiropas valstīs tādus svin, tie ir prestiži un labi apmeklēti.

Uz svētkiem aicinām visas godu saimnieces – jaunas, pusmūžā un ar krietnu gadu nastu plecos, jo saiets domāts jums un jūsu darbam, tādā veidā pasakot “paldies!”

Lai godu saimnieces svētkos sevi izrādītu, viņas apmeklētājiem atklās prasmes ēdienu gatavošanā, stāstīs par dažādiem godu rituāliem, tradīcijām un ieražām.

Darbosies Latgales, Vidzemes, Kurzemes un Zemgales “Godu sētas”, kurās saimnieces piedāvās katram novadam raksturīgākos ēdienus. Katrā sētā spēlēs muzikanti (folkloras kopas “Atštaukas”, “Svitene”, grupa “Mazkačkas muzikanti” un kapela “Dziga”), jo godi vienmēr kuplināti ar jautrību.

Starp “Godu sētām” notiks konkursi – cik atraktīvi, interesanti un garšīgi katra sēta sevi pasniegs apmeklētājiem.

Kopējais svētku aicinājums būs nevis biežāk rīkot dzīres, bet nepazaudēt tautas un ģimeņu tradīcijas.

Daudzas godu saimnieces pazīstam, un viņas jau aktīvi iesaistījušās svētku organizēšanā. Daudzas nepazīstam, tāpēc lūdzam atsaukties, zvanot pa tālruni 29287044 vai 29487375. Jūs varat būt viešņas, bet varat arī iesaistīties novadu sētu programmu īstenošanā.

Svētku skaistums, laba apmeklētība, interesanta norise atkarīga no mums visām – no vēlēšanās sevi parādīt, palielīties, arī uzteikt savu novadu.

Vija Ancāne,
Gūdu saimnineiču bīdreibas dibinātāja,

un Vanda Davidanova,
Siera kluba valdes priekšsēdētāja

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas