Bruņotie spēki godinās Latvijas armijas karavīrus – komunistiskā genocīda upurus

Šogad pirmo reizi Latvijas armijas nometnes vietā Litenē no 12. līdz 14. jūnijam tiks rīkota lauka nometne mūsdienu virsniekiem un Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) kadetiem – topošajiem virsniekiem, kā arī jaunsargiem, tādējādi iedibinot jaunu bruņoto spēku tradīciju, kas veicinās lielāku izpratni par Latvijas armijas karavīru traģiskajām likteņgaitām. Piemiņas pasākums Gulbenes dzelzceļa stacijā 14. jūnijā sāksies pulksten 14, bet pulksten 16 - Litenes kapu Latvijas karavīru piemiņas vietā. Savukārt pulksten 17.30 Latvijas armijas Litenes nometnes vietā tiks iedegts "Atmiņu ugunskurs". Tikmēr Litenes tautas namā notiks zinātniskā konference "Latvijas armijas iznīcināšana. 1940. – 1941. gads".

Šogad aprit 70 gadi kopš traģiskajiem 1941. gada 14. jūnija notikumiem, kad vienlaikus ar civiliedzīvotāju masveida izsūtīšanu notika arī represijas pret Latvijas armijas karavīriem.

1941. gada 14. jūnijā Latvijas armijas Litenes un Ostroviešu nometnē, kas atradās aptuveni 10 kilometru attālumā no Litenes, apcietināja un deportēja uz Sibīriju vismaz 430 virsnieku. Vairāki no viņiem tika nošauti uz vietas.

Litenes kapos 2001. gada 14. jūnijā atklāja Ivara Feldberga un Sandra Gribanovska veidoto piemiņas ansambli "Sāpju siena", kas veltīta nogalinātajiem un nomocītajiem Latvijas armijas virsniekiem.

Nometni 12. jūnijā atklās ar vakara jundu un Latvijas valsts karoga pacelšanu, un tieši šis karogs mastā plīvos arī nākamajās nometnēs, jo lauka nometne Litenē kļūs par gadskārtēju pasākumu. Savukārt NAA 1.kursa kadetu dalība šajā nometnē tiks iekļauta apmācības programmā.

Apmeklējot Pededzes kapus, nometnes dalībnieki godinās tur apglabātos 14 noslepkavotos Latvijas armijas karavīrus, bet pēc tam dosies 20 kilometru pārgājienā, kurā iepazīsies ar Ostroviešu un Litenes nometnes izvietojumu. Savukārt pie ugunskura kadeti un jaunsargi ieklausīsies mūsdienu virsnieku stāstījumos par viņu dienesta pieredzi starptautiskajās operācijās, kā arī kopīgi dziedās karavīru dziesmas.

Tās pēdējā dienā – 14.jūnijā – virsnieki, kadeti un jaunsargi piedalīsies arī komunistiskā genocīda upuru piemiņas pasākumos Gulbenes dzelzceļa stacijā, Litenes kapu Latvijas karavīru piemiņas vietā un pie „Atmiņu ugunskura” Litenes nometnes vietā.

14. jūnijā Litenes Tautas namā notiks zinātniskā konference, kurā Latvijas Kara muzeja, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes, Latvijas Okupācijas muzeja, Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja speciālisti un citi pārstāvji diskutēs par Latvijas armijas iznīcināšanu 1940. – 1941.gadā.

Kopumā 1940. – 1941.gadā represijas skāra 4665 bijušos Latvijas armijas karavīrus, tostarp 1086 virsniekus - no viņiem viens bija admirālis, 23 – ģenerāļi. Deportētie virsnieki tika tiesāti no 1941.gada rudens līdz 1942.gada pavasarim, galvenokārt par dzimtenes nodevību. No aizvestajiem latviešu karavīriem pēc reabilitācijas atgriezās tikai 70, pārējie tika nošauti vai gāja bojā spaidu darbos dažādās nometnēs.


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas