Brīvajā tirgū mājsaimniecības varēs ziņot par savu elektrības rādījumu vai arī balstīties uz prognozi

Lai nodrošinātu elektrības tirgotājiem skaitītāju rādījumus, šā gada rudenī atveroties elektroenerģijas tirgum arī mājsaimniecībām, AS "Sadales tīkls" klientam piedāvās vai nu iespēju ik mēnesi ziņot rādījumu vai arī sniegs patēriņa prognozi tirgotājam atbilstoši vidējam patēriņam iepriekšējā periodā, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja "Sadales tīkla" Komunikācijas daļas vadītāja pienākumu izpildītāja Inga Tilhena.

Paredzēts, ka ziņot rādījumus varēs "Sadales tīkla" portālā vai telefoniski.

Uz iespējamo problēmu ar skaitītāju rādījumiem "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā norādīja arī AS "Latvenergo" valdes loceklis, komercdirektors Uldis Bariss. Viņš teica, ka tirgotājam skaitītāju rādījums atnāk no sistēmas operatora.

"Ne "Latvenergo", ne "Enefit", ne jebkuram citam tirgotājam nav problēmu, kā tiek noskaidrots skaitītāja rādījums. Tas ir "Sadales tīkla" bizness, kādā veidā viņi iegūst rādījumu un nosūta tirgotājam tālāk tirdzniecības vajadzībām. Tā būs problēma. Tirgus modelī pašdeklarācija kā sistēma, kas ir plaši strādājusi, tādā veidā vairs nevarēs būt. Vai nu būs izlīdzinātais maksājums, kilovatstundu prognoze, ko tirgotājs saņems no sistēmas operatora, vai arī klientam būs jāizvēlas ziņot savu rādījumu katru mēnesi tāpat kā ūdensskaitītāja rādījumus," sprieda Bariss.

SIA "Prudentia Energy Markets" valdes loceklis Roberts Samtiņš savukārt pauda viedokli, ka būtu labi sistēmas operatoram ieviest praksi, ka rādījumus var iesniegt arī tirgotāji.

"Piemēram, esmu noslēdzis līgumu ar "Enefit", ieeju mājaslapā samaksāt, ievadu savus rādījumus un tirgotājs ir tiesīgs aizsūtīt to pašu informāciju "Sadales tīklam". Svarīgi, lai tad, kad esmu noslēdzis daudzos līgumus, saņemu vienu rēķinu un nav jāiet "Sadales tīkla" mājaslapā nodot rādītājus, bet pēc kādas nedēļas, saņemot "Enefit" rēķinu, atkal jāiet mājaslapā maksāt," teica Samtiņš.

Ekonomikas ministrijas Enerģētikas departamenta direktors Dins Merirands teica, ka tas ir apspriešanas jautājums, kas būs Ministru kabineta noteikumos precīzi jāatrunā.

Kā ziņots, Latvijā tiesības iegādāties elektrību brīvajā tirgū, nevis par regulētu tarifu visiem lietotājiem, tostarp mājsaimniecībām, ir jau kopš 2007. gada 1. jūlija. Pakāpeniski palielināts to lietotāju skaits, kuriem elektrība obligāti jāpērk par vienošanās cenu vai arī par pēdējās garantētās piegādes cenu, kas parasti ir augstāka. Pēdējais tirgus paplašināšanas solis veikts no 2012. gada 1. novembra, paredzot tiesības pirkt elektrību par regulētu tarifu tikai mājsaimniecības lietotājiem. Valdība atbalstījusi mājsaimniecību pievienošanu brīvajam tirgum no šā gada 1. septembra.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas