Bērzu sulu kvalitāte netiek pārbaudīta 1

Tikko sācies bērzu sulu tecināšanas laiks. Lai gan šī sula ir ļoti veselīga, tā var izrādīties arī kaitīga, ja sula tiek iegūta no bērziem, kas auguši piesārņotā vidē. Izrādās, neviens Latvijā tā īsti nekontrolē, vai veikalu plauktos nonāk bērzu sula bez kaitīgām vielām, ziņo LTV raidījums "Labrīt, Latvija".

Biologs Uldis Kondratovičš norāda, ja bērza sula tiek tecināta no kokiem, kas aug piesārņotā vidē, tad visticamāk kaitīgās vielas pastarpināti uzņems arī cilvēks, kas šīs sulas dzer.

"Piemēram, tos pašus smagos metālus var uzņemt. Tā uzņemšana jau nebūs tāda, ka mēs uzņemsim kilogramiem sliktās vielas. Problēma būs tad, ja mēs gadu no gada šo te pašu produktu no tās pašas vietas izmantosim. Iestājas tā saucamais akumulācijas efekts," norāda Kondratovičs.

Viņaprāt, bērzu sulas nevajadzētu tecināt ceļu malās, industriālo rajonu tuvumā, kā arī vietās, kur ir piesārņoti gruntsūdeņi.

Labrīt, Latvija! aptaujātie tirgotāji īsti precīzi nezina, cik tīrā vidē auguši bērzi, no kuriem iztecinātā sula nonāk veikalu plauktos.

"Mums ved cilvēks no Dobeles. It kā lielas tālāk laukos tīrāks gaiss un tīrākas, ekoloģiskākas, dabīgākas sulas. Es pati neesmu tur bijusi. Nav laika braukt uz turieni. Mums ved saimnieki paši," Labrīt, Latvija atzina pārdevēja Dagnija.

Par bērzu sulas sastāvu un tīrību nav informēts arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Šī iestāde galvenokārt kontrolē, lai tiktu ievērots sulu marķējums un higiēnas prasības.

"Iespēju robežās mēs varam to pārbaudīt, bet tikai tādos gadījumos, ja ir aizdomas vai sūdzības. Neskrien mūsu inspektori pie katra koka un nepārbauda. Reāli ne jau PVD atbild par kvalitāti un nekaitīgumu, bet atbild tas, kurš šo produktu ir ražojis un realizējis. Ja mēs redzam, ka viņš ir godprātīgs, ka viss tiek ievērots, tad mēs tādus tirgotājus neterorizējam," norāda PVD pārstāve Tatjana Marčenkova.

Likums neuzliek par pienākumu PVD veikt analīzes un pētīt bērzu sulu sastāvu. Laboratorisko izmeklējumu programma tiekot plānota katru gadu, balsoties uz iepriekšējo gadu pieredzi. Tā kā citos gados nav bijušas problēmas ar bērzu sulām, piemēram, saindēšanās gadījumi, tad nauda sulu regulārām pārbaudēm netiek atvēlēta.

Tādejādi cilvēkiem atliek vien cerēt un paļauties uz godaprātu, ka bērzu sulu tecinātāji sulas iegūst tīrā vidē, nevis, piemēram, šoseju malās. Ja sula tecināta pareizā vietā, tad to pat ir ļoti ieteicams lietot uzturā, jo sula satur ļoti daudz vērtīgas vielas un vitamīnus.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Latvijas ziņas