Baudot ziemas priekus, nedēļas nogalē traumas guvuši 110 bērni

Iepriekšējā nedēļas nogalē, baudot ziemas priekus, traumas guvuši 110 bērni, aģentūru LETA informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Komunikācijas daļas vadītāja Dace Zaldāte-Rozentāle.

Salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu nogalēm, šādu pacientu skaits ir dubultojies. Attiecīgi ievērojami pieaudzis arī to gadījumu skaits, kad traumu dēļ pacienti stacionēti un bērniem nepieciešams slimnīcā uzturēties ilgāku laiku.

Bērnu ārsti atgādina, ka nepārdomātai ziemas prieku baudīšanai var būt traģiskas sekas, un aicina pievērst īpašu uzmanību vides drošumam.

"Bērnu traumatisma statistikas rādītāju augstākais punkts vasaras un ziemas brīvlaikos un nedēļas nogalēs nav pārsteigums. Pavadīt laiku ārā un priecāties ir veselīgi un nepieciešami. Mūsu rūpēs par bērnu veselību ietilpst pienākums atgādināt būt arī piesardzīgiem un pēc iespējas izvairīties no traumu gūšanas," sacījis Bērnu klīniskās universitātes bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs Jānis Upenieks.

Viņš uzskata, ka no sadzīviskām neuzmanības traumām mūs var pasargāt pārdomāta sezonai piemērotu apavu izvēle, bet par traumām, kas gūtas ziemas prieku laikā, bērnus var pasargāt pārdomāta rīcība.

Ziemas jautrībā bērni visbiežāk traumas gūst, braucot pa slīdkalniņiem un saskrienoties viens ar otru, nespējot nokontrolēt slīdēšanas trajektoriju un ieskrienot kādā šķērslī, vai krītot, braukājot ar slidām slidotavā vai spēlējot kādu ziemas sporta veidu.

Retāk traumas gūtas, sadzīviskās situācijās paslīdot. Visbiežāk bērniem ziemā jāārstē roku un kāju lūzumi un dažādas galvas traumas.

Bērnu slimnīcas speciālisti aicina vecākus apzinīgi izvērtēt izvēlēto ziemas izklaides vietu drošumu, un bērniem vēlreiz piekodināt būt piesardzīgiem arī pašiem.

Pirms laisties no kalna, pārliecinieties, ka bērniem ir pēc iespējas mazāks risks ar ragaviņām vai slidināšanās paliktņiem neparedzēti ieskriet kādā šķērslī. Izvērtējiet, vai bērns ir pietiekami patstāvīgs, lai pa kalniņu slidinātos pats, vai tomēr ir nepieciešama vecāka palīdzība.

Ārsti aicina bērniem atgādināt, ka ar dažādiem šļūcamrīkiem kategoriski aizliegts pieāķēties un vizināties aiz braucošiem transportlīdzekļiem.

Nepieciešams novērtēt, kādus riskus paredz tas, ja apkārt rotaļājas vēl daudz citu bērnu. Arī tad, ja izklaide šķiet droša, pastāv iespēja sāpīgi saskrieties ar citiem.


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas