Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Basketbolistes aicina pārbaudīt veselību

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par krūts vēža agrīnas diagnostikas nozīmīgumu, Latvijas Nacionālās sieviešu izlases basketbolistes, kā arī bijušās spēlētājas, maijā uzsāk kampaņu “Pārbaudies, lai dzīvotu!” un 11. jūnijā aicina visus uz krūts veselības atbalsta gājienu un labdarības spēli, informē projekta koordinatore Dace Mence.

Latvijas Nacionālās sieviešu izlases kapteines Guntas Baško māsa Daina Greiškalna ir ārste, kas specializējusies krūts patoloģijas diagnostikā, tāpēc krūts vēža problemātika basketbolistei nav sveša: “Cilvēki par to nevēlas runāt, domādami, ka tad vēzis viņus neskars. Mums likās svarīgi uzdrīkstēties pateikt, ka nevērība pret sevi var dārgi maksāt, bet, laicīgi atklāts, krūts vēzis ir veiksmīgi ārstējams.”

Guntas sacīto apstiprina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģijas galvenais speciālists, valsts galvenais speciālists onkoloģijā un ķīmijterapijā Jānis Eglītis: “Ja krūts audzēju sāk ārstēt tā pirmajā stadijā, 96% pacienšu arī pēc pieciem gadiem turpina dzīvot, bet sievietēm, kam audzējs atklāts ceturtajā stadijā, ilgāk par pieciem gadiem nodzīvot izdodas vien 11% gadījumu”.

Ārsti uzskata, ka galvenie iemesli nevērībai pret savu dzīvību ir bailes no sliktām ziņām, par vēzi valdošie stereotipi, kā arī tas, ka sabiedrība nav pietiekami informēta par izmeklēšanas metodēm. “Visām sievietēm no 20 gadu vecuma reizi mēnesī jāveic krūšu pašpārbaude, savukārt sievietēm pēc 50 gadu vecuma reizi divos gados noteikti jādodas uz valsts apmaksātu krūts vēža profilaktisko pārbaudi”, norāda Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Krūts slimību centra vadītājs Arvīds Irmejs.

“Es esmu veikusi šo pārbaudi un nav nekā labāka par apziņu, ka ar mani viss ir kārtībā. Tāpēc aicinu, pat lūdzu visas sievietes, kuras mamogrāfijas izmeklējumu atlikušas uz vēlāku laiku - nekavējieties un izdariet to!”,savu dalību kampaņā “Pārbaudies, lai dzīvotu!” pamato Latvijas izcilākā basketboliste Uljana Semjonova.

Par sev tuvo sieviešu veselību arī ir atbildīgi viņu bērni, vīri un pārējie tuvinieki, tāpēc 11. jūnijā plkst.14 ikviens aicināts piedalīties krūts veselības atbalsta gājienā no Rīgas Kongresu nama uz Arēnu Rīga, kur notiks sieviešu basketbola izlases pārbaudes spēle ar Slovākiju. Spēles ienākumi tiks ziedoti Ziedot.lv projektam, lai palīdzētu maznodrošinātām kundzēm nokļūt uz krūts veselības bezmaksas pārbaudi.

Vairāk informācijas par krūts vēža diagnostiku, ārstēšanu, atbalsta organizācijam un ziedošanu interneta vietnē www.veselaskrutis.lv.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas