Bankomāti un biļešu automāti būs jāpadara pieejamāki cilvēkiem ar invaliditāti

Tādi būtiski produkti un pakalpojumi kā telefoni, biļešu automāti un banku pakalpojumi turpmāk būs jāpadara pieejamāki cilvēkiem ar invaliditāti, paziņojis Eiropas Parlaments.

Eiropas Savienībā ir apmēram 80 miljoni cilvēku ar invaliditāti, bet 2020. gadā, sabiedrībai novecojot, šis skaitlis varētu sasniegt jau 120 miljonus. ''Ir svarīgi, lai šīs direktīvas darbības joma ietvertu personas ar invaliditāti, kā arī personas ar pagaidu vai pastāvīgiem funkcionāliem ierobežojumiem, jo tas nodrošinātu patiesus ieguvumus un neatkarīgu dzīvi plašākai sabiedrības daļai,'' norāda deputāti.

Eiropas Pieejamības akta projekts paredz padarīt pieejamākus virkni produktu un pakalpojumu. Starp tiem ir:
* biļešu un reģistrācijas automāti;
* bankomāti;
* datori un operētājsistēmas;
* telefonijas un TV pakalpojumi;
* banku pakalpojumi;
* e-grāmatas;
* e-komercijas pakalpojumi;
* transports, tostarp tādi sabiedriskā transporta līdzekļi kā metro, vilcieni, tramvaji, trolejbusi, autobusi un ar tiem saistīti pakalpojumi;
* citi produkti - maksājumu termināļi, e-grāmatu lasītāji, mājaslapas, tūrisma pakalpojumi u.c.

Eiropas Pieejamības akts noteiks produktus un pakalpojumus, kuriem jābūt pieejamiem, taču neliks izvēlēties noteiktus tehniskus risinājumus, tā ļaujot īstenot inovācijas.

Pieejamības prasības attiektos arī uz ''būvēto vidi'', kurā pakalpojumi tiek sniegti, tostarp transporta infrastruktūru. Šis nosacījums būtu spēkā ''attiecībā uz jaunas infrastruktūras būvniecību un būtiskiem atjaunošanas darbiem''. Mērķis ir panākt, lai cilvēki ar invaliditāti to pēc iespējas vairāk izmantotu.

Noteikumi neattieksies uz mikrouzņēmumiem (uzņēmumiem, kas nodarbina mazāk nekā 10 darbinieku un kuru gada apgrozījums nepārsniedz divus miljonus eiro).

Likumprojektā arī iekļautas drošības klauzulas, lai garantētu, ka Pieejamības akts nerada ''nesamērīgu slogu'' uzņēmumiem. Deputāti gan norāda, ka ''prioritātes, laika vai zināšanu trūkums nav jāuzskata par leģitīmiem iemesliem'' akta prasības definēt kā pārmērīgu slogu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas