Augusi ērču aktivitāte Latvijā

Patlaban ir augusi ērču aktivitāte, turklāt tā ir divas reizes augstāka nekā 2012.gadā šajā pašā laikā, liecina jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologu veiktie ērču aktivitātes apsekojumi.

Maksimālais ērču daudzums nekoptās pļavās patlaban ir līdz pat 80 ērcēm uz kilometru, informē SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.

Lai arī šogad ērču aktivitāte ir lielāka nekā attiecīgajā laika posmā pagājušajā gadā, tomēr šī aktivitāte ir saglabājusies 2010./2011.gada līmenī.

Speciālisti aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, uzturoties nepļautās, nekoptās pļavās, krūmājos un mežā.

Efektīvs veids, kā mazināt ērču daudzumu apkārtējā vidē, ir to sakopt.

SPKC epidemiologi vēsta, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb "Laimas slimību" un ērlihiozi, pirms došanās brīvā dabā jālieto repelenti jeb aizsardzības līdzekļi pret ērcēm, ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas un tādēļ savlaicīgi notraucamas, kā arī, dodoties meža, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt, proti, bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs.

Pārnākot mājās, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērču. Tāpat jāpārbauda bērni un mājdzīvnieki. Jāatceras, ka ērces mājās var atnest arī ar mežā plūktām puķēm un zariem.

Ērces visbiežāk piesūcas padusēs, ausu apvidū, ap nabu, paceles bedrītēs, matos, ap jostasvietu, cirkšņos, tādēļ epidemiologi šīs ķermeņa vietas pēc uzturēšanās ērču teritorijā iesaka pārbaudīt īpaši rūpīgi.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies, tad ar pinceti jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai un, cenšoties to nesaspiest, lēni, ar vienmērīgu kustību jāizvelk. Savukārt, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, to nedrīkst darīt ar kailām rokām. Šādos gadījumos mediķi iesaka izmantot auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus. Var izmantot arī diega cilpu - to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.

Šogad pirmajos trīs mēnešos reģistrēti divi saslimšanas gadījumi ar ērču encefalītu, savukārt saslimšanas gadījumi ar Laimas slimību - 59.

Pagājušajā gadā nedaudz samazinājies ērču encefalīta slimnieku skaits - reģistrēti 376 saslimšanas gadījumi, 2011.gadā reģistrēti 494, bet 2010.gadā - 404 saslimšanas gadījumi. 2012.gadā nedaudz samazinājies arī slimnieku skaits, kuri slimojuši ar Laimas slimību. Pērn reģistrēti 724 gadījumi, 2011.gadā - 866, bet 2010.gadā - 829 saslimšanas gadījumi ar Laimas slimību.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas