Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Augstāko inflāciju sola maijā

Dzīves dārdzības pieaugums turpmākajos mēnešos nerims, un gada inflācija var vēl vairāk pietuvoties 20%, taču šis slieksnis, visticamāk, netiks pārsniegts, šodien vēstī laikraksts "Diena".

Vidējās patēriņa cenas februārī saskaņā ar jaunākajiem statistikas datiem bija par 16,7% augstākas nekā šajā periodā pērn.

Ministru prezidentu Ivaru Godmani (LPP/LC) jaunākie inflācijas dati pārsteiguši, Dienai sacīja premjera preses sekretārs Edgars Vaikulis, atgādinot: "Iepriekšējās aplēses bija optimistiskas - salīdzinājumā ar janvārī cenas pieauga nevis par 1%, kā bija prognozēts iepriekš, bet gan par 1,3%."

Gandrīz trešdaļu no cenu kāpuma februārī, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, veido tabakas izstrādājumu sadārdzināšanās, turpinot tirdzniecībā ieplūst cigaretēm ar gada sākumā paaugstināto akcīzi. "Taču, ja šajā ziņā cilvēkam vēl ir kaut kāda izvēle, tad neviens nevar nemaksāt par mājokli un pārtiku," saka a/s Latvijas Krājbanka galvenā analītiķe Olga Ertuganova.

Pārtikas cenas februārī nekāpa tik strauji kā iepriekšējos mēnešus, kad tās bija viens no galvenajiem inflācijas dzinuļiem. Visbūtiskāk februārī salīdzinājumā ar janvāri sadārdzinājās olas - par 8,6% un saldumi - par 5%, bet vislielākais kritums bija dārzeņiem - par 2,2%.

Toties ar mājokli saistītie izdevumi februārī saglabāja inflācijas dzinēja statusu, būtisku loma bija siltumenerģijai, kas mēneša laikā sadārdzinājās vidēji par 9,2%. Ar mājokli saistītie izdevumi, tabakas izstrādājumu un arī olu un piena produktu cenas februārī premjera skatījumā kāpa straujāk, nekā gaidīts.

Turklāt atsevišķu pārtikas produktu sadārdzinājums, pēc I.Godmaņa domām, ir "bez objektīva pamata", saka E.Vaikulis un piebilst, ka pārtikas sadārdzināšanās iemesli joprojām tiek pētīti, bet "tāda apvienojoša atbilde vēl nav saņemta".

Vislielāko kalngalu cenu kāpums var sasniegt aprīlī vai maijā, kad gaidāms ­jauns energoresursu tarifu paaugstināšanas vilnis, saka SEB Unibankas galvenais ekonomists Andris Vilks. Taču, tā kā cilvēki tik daudz kā agrāk netērē un daudz rūpīgāk uztver ikvienu pirkumu un to cenu, inflācija 20% slieksni, visticamāk, nepārsniegs. Tas pie nosacījuma, ja nebūs nekādu ārēju šokuvai satricinājumu, piebilst a/s Hansabanka vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas