Atklās atjaunoto Oskara Kalpaka muzeju Saldus novada "Airītēs"

6.martā plkst.14 Saldus novada "Airītēs" notiks Latvijas Kara muzeja filiāles "Oskara Kalpaka muzejs" atklāšana, informē muzeja pārstāvji.

Muzejs, kura eksponātu sagādāšanā piedalījušies daudzi valsts iedzīvotāji, sniegs ziņas par Oskaru Kalpaku, viņa vadīto bataljonu un parādīs Latvijas nacionālās armijas un piemiņas vietas "Airītes" izveidošanas vēsturi.

Jaunā muzeja ekspozīcija atklās pulkvedi Oskaru Kalpaku kā personību, kā karavīru un kā cīnītāju par Latvijas neatkarību.

Svinīgajā atklāšanas ceremonijā piedalīsies LR Aizsardzības ministrs Dr. Artis Pabriks, NBS vadība, Latvijas muzeju, studentu korporāciju un Saldus pašvaldības pārstāvji.

Muzeja ekspozīcijā būs apskatāmas unikālas vērības:

· Priedes stumbra fragments. Pie šīs priedes 1919.gada 6.martā  O.Kalpaks saņēma nāvīgo ievainojumu

· 1. atsevišķā latviešu bataljona atšķirības zīmes un formas tērpu atdarinājumi

· Rotari kluba dāvinātais Latviešu atsevišķās jātnieku nodaļas karoga atdarinājums

· Latvijas neatkarības rotas kapteiņa Pētera Penčuka Lāčplēša Kara ordenis , kas piešķirts par kauju pie Lielauces 1919.gada 16.janvārī

Muzejs atjaunots par Aizsardzības ministrijas līdzekļiem. Vērtīgu ieguldījumu muzeja tapšanā devuši Latvijā un ārzemēs saziedotie līdzekļi jaunās ekspozīcijas tapšanai.

Latvijas Kara muzejs Pulvertornī un tā filiāle Oskara Kalpaka muzejs strādā katru dienu no plkst.10 līdz 17. Muzeju apmeklējums ir bez maksas.

1919. gada 6. martā Saldus novadā pie Airītēm Atbrīvošanās cīņu laikā par Latvijas brīvību un neatkarību krita pulkvedis Oskars Kalpaks, kapteinis Nikolajs Grundmanis, virsleitnants Pēteris Krievs un leitnants Johans Hanss Šrinders. O. Kalpaka muzeja ansambli uzbūvēja 1936. gadā, bet  Padomju okupācijas gados muzeju likvidēja un piemiņas ansambli  iznīcināja. O.Kalpaka muzejs tika atjaunots Atmodas laikā no 1988. līdz 1990. gadam, taču 2007.gada 23.novembrī muzejā izcēlās ugunsgrēks, kas pilnībā izpostīja muzeja ekspozīciju un daļu ēkas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas