Arhibīskaps Vanags mudina izrauties no patērētāju sabiedrības jūga

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags svinīgajā Latvijas Republikas proklamēšanas dienai veltītajā ekumeniskajā dievkalpojumā aicināja izrauties no patērētāju sabiedrības jūga un izvairīties no patriotisma "perversās formas", kas izpaužas kā cittautiešu neieredzēšana.

Vanags uzrunā atgādināja, ka patērētājsabiedrība padara cilvēku par preci un iedzen nežēlīgā skrējienā, lai vispirms kāroto iegūtu. Un tad, lai iegūto paturētu, cilvēks tiek iegrūsts pelnīšanas sacīkstēs un bailēs no tā, ka neizdosies.

"Patērētāju sabiedrība nepelna neko vairāk, lai no tās glābtos," teica Vanags, uzsverot, ka ir jāizkāpj ārā no šī skrējiena.

Tie, kas atceras padomju laikus, atceras, kāds prieks bija par iegūtu labu grāmatu, mūzikas ierakstu, atceras, kā cilvēki gāja uz dzejas dienām un ar kādu prieku gāja baznīcā un pavēra tās durvis, atgādināja Vanags.

Īpaši no patērētājsabiedrības vajag atbrīvoties tiem, kuru uzdevums un postenis liek gādāt par kopīgo labumu, bet paver iespēju arī pašiem parūpēties par sevi, atzīmēja arhibīskaps.

Kā teica Vanags, lai iegūtu brīvību no patērētāju ideoloģijas, vajadzētu ignorēt domas un idejas, ar ko tā bombardē apziņu. Vanags mudināja atcerēties un atkārtot: "Man nevajag daudz, man nevajag daudz. Man jau ir par daudz, man jau ir par daudz."

Atslābstot patēriņa spriedzei, cilvēki ierauga, kā vari palīdzēt kādam citam, atzīmēja LELB arhibīskaps.

Vanags uzrunā uzsvēra, ka Latvijai ir resursi, lai apmierinātu visu vajadzības, bet ne lai apmierinātu visu vēlmes un ambīcijas.

LELB arhibīskaps atzina, ka cilvēks var izturēt un sasniegt daudz, ja ir mērķis, taču mēs Latvijas valsts veidošanas laikā esam kļūdījušies ar mērķiem.

Ja cilvēks iejūdzies patērētāja jūgā, viņam nav laika patriotismam, varbūt vienīgi patriotisma perversajai formai, kas izpaužas kā cittautiešu neieredzēšana, teica Vanags. Reāls patriotisms ir rūpēties par savas valsts labklājību un nākotni, vērtēja mācītājs, norādot, ka latviešiem nav izredzes, ja ir jācīnās pret citām tautām.

Pagātne ir devusi iemeslu sarūgtinājumiem, bet nākotnē ir jāstrādā kopā. Patriotisms nav ienīst un atgrūst cittautiešus, Latvijai ir vajadzīgs izlīgums un kopīgs darbs valsts labā, aicināja arhibīskaps.

Ir trīs lietas, ko mīlēt, lai ar cerību varam raudzīties nākotnē, - sava zeme, sava valsts un Kristus, Latvijas dzimšanas dienai veltītajā dievkalpojumā rezumēja LELB arhibīskaps.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas