Aicina pieteikt šā gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu

Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa arī šogad aicina pieteikt gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu.

2011.gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens tiks paziņoti preses konferencē 2012.gada 16.janvārī, informē organizatori.

Gada vārds ir spilgtākais un trāpīgākais pēc latviešu valodas likumībām veidotais vārds, kas pirmo reizi izskanējis, kļuvis populārs vai popularitāti atguvis šajā gadā, vai arī jau pazīstams vārds, kas lietots ar šim gadam raksturīgu jaunu vai īpašu nozīmi. Savukārt uz gada nevārda titulu var pretendēt visnejēdzīgāk darinātais vai visnevajadzīgāk no citas valodas aizgūtais vārds, kas parādījies vai manāmi izplatījies, vai arī jau pazīstams vārds, kas šajā gadā plaši lietots ar visneiederīgāk vai visnevajadzīgāk sagrozītu nozīmi.

Savukārt par gada spārnoto teicienu var kļūt spilgtākais vai dīvainākais teiciens, kas īpaši bieži lietots vai sevišķi pamanīts šajā gadā.

Akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības interesi un diskusijas par valodas kultūru un valodas pārmaiņām.

Priekšlikumu iesūtīšanā aicināti iesaistīties maksimāli plašs latviešu valodas lietotāju loks – skolēni un skolotāji, studenti un mācībspēki, lasītāji un rakstītāji, klausītāji un runātāji. Sūtītāji aicināti, ja iespējams, norādīt, kur vārds vai teiciens dzirdēts, kādā publikācijā tas lasīts un kādā saistībā lietots. Tāpat iesniedzēji aicināti norādīt savu vārdu un kontaktinformāciju.

Ieteikumi 2011.gada vārdam, nevārdam un spārnotajam teicienam sūtāmi līdz nākamā gada 11.janvārim, aizpildot anketu internetā http://ej.uz/gadavards, rakstot e-pastu gadavards@inbox.lv vai ieteikumus sūtot RLB Latviešu valodas attīstības kopai Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050. Akcijas gaitai iespējams sekot tīmeklī http://www.draugiem.lv/gadavards un tviterī http://www.twitter.com/gadavards.>

Iesūtīto vārdu un izteicienu vērtētāji būs valodnieki un valodas praktiķi Juris Baldunčiks, Austris Grasis, Ieva Kolmane, Aldis Lauzis, Vineta Poriņa, Jānis Rokpelnis, Valentīna Skujiņa, Dace Strelēvica-Ošiņa un Andrejs Veisbergs.

2010.gada vārds bija "zibakcija" (angļu "flashmob" vietā), nevārds — "pa lielam", spārnotais teiciens — premjera Valda Dombrovska ("Vienotība") replika "Krāniem un buldozeriem jāstrādā lidostā". 2009.gadā par gada vārdu kļuva "glābējsilīte" (angliskā "babybox" vietā), par nevārdu — "saīsināt (darbiniekus)", par spārnoto teicienu — toreizējās veselības ministres Baibas Rozentāles jautājums žurnālistam "Un ko jūs saprotat ar politisko atbildību?".

Šogad akcija notiek jau devīto reizi.

Šādas akcijas, kuru mērķis ir veicināt sabiedrības uzmanību valodas paudumu un to formas tīrībai, ik gadu notiek daudzās pasaules valstīs, piemēram, Vācijā, Austrijā un ASV.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas