Agronoma viedoklis: Jānodrošina cilvēkiem darbs laukos 4

Šī gada 25. un 26.februārī , Briselē, notika Eiropas Savienības lauksaimniecības un zivsaimniecību ministru Padomes sēde, kurā Latvijas ministre Laimdota Straujuma pauda viedokli, ka maksājumi no ES būtu jāsaņem tikai ražojošiem lauksaimniekiem, tiešāk neminot, ko viņa ar tiem saprot.

Bez jebkāda ekonomiskā pamatojuma, bet vadoties tikai no padomju laikā pierastās saimniecību lielummānijas, līdz šim 90% no visiem Latvijas un Eiropas maksājumiem tika atdoti lielsaimniecībām. Tās šo naudu ar plašu vērienu ieguldīja supermodernās un dārgās ēkās, tehnikā un tehnoloģijās.         

Rezultātā tiek ražota lauksaimniecības produkcija ar ļoti augstu pašizmaksu, kas, kā izrādās, nav konkurences spējīga ar Eiropas Savienības lauksaimniecību – mazajām ģimenes zemnieku saimniecībām.         

Šādas nepamatotas saimniekošanas rezultātā, Latvijā pilnīgi bez attīstības līdzekļiem iznīcībai tika pamestas mazās ģimenes zemnieku saimniecības. Sākās katastrofāla Latvijas lauku bojāeja. Lauku cilvēki pameta savas mājas un laukus, tie aizauga ar nezālēm un krūmiem. Zemi pārdeva lielsaimniekiem un ārzemniekiem, zemnieki aizbrauca no valsts un skolas tika slēgtas.         

Latvijas lauku sabrukumu un lauksaimniecības konkurences spējas atjaunošanu var panākt, tikai nekavējoties pārejot uz mums pilnīgi piemēroto ES Ziemeļvalstu lauksaimniecības sistēmu. Tās pamats ir ģimenes zemnieku saimniecības, kuras saražoto produkciju pārstrādā un tirgo tikai sev piederošos kooperatīvos pārstrādes un tirdzniecības uzņēmumos, tā nodrošinot sev pārtikušu dzīvi.       

Latvijas valdībai krasi jāmaina lauksaimniecības politika. Jāpārtrauc jebkādas ES un valsts naudas ieguldīšana lielsaimniecībās. Visi valsts un ES paredzētie līdzekļi lauksaimniecībai jāiegulda ģimenes zemnieku saimniecību izveidošanai un attīstībai un to kooperatīvo produkcijas pārstrādes un tirdzniecības uzņēmumu radīšanai un attīstībai.  ES un valsts maksājumi laukos jāsaņem arī ikvienam nelielajam zemes apstrādātājam  un lopu turētājam, neatkarīgi no hektāru un lopu skaita.      

Valdībai ar visiem spēkiem ir jāveic šī pēdējā lauku glābšanas iespēja, lai tur dzīvojošiem cilvēkiem būtu nākotne un laba dzīve.

Tālivaldis Jānis Kalniņš, agronoms

Pievieno komentāru

Komentāri 4

augs

Gan jā, gan nē! Jā- pašizmaksa mūsu lielajās ir krietni augstāka un tās ir mazāk konkurētspējīgas nekā ES kopumā, jo ''investīcijas iekārtās'' ir nesamērojami lielas un bieži vien nevajadzīgas konkrēto mērķu sasniegšanai. Nē- arī mazajai saimniecībai ( ja vien tā neražo kādu no nišas produktiem) nav nākotnes, lielākas ES saimniecības to vienkārši izspiedīs no LV tirgus. Savukārt par ''novada'' komentŗu- nu nosauksim to samaksu ko tu tur analizē, par nomas maksu- vai tā tev patiks labāk? Nekas nav par velti, arī zemes noma. Nevien tev nedos par velti zemi, tāpat kā par velti tev neviens nedod traktoru vai mašinas.

pirms 7 gadiem, 2013.03.21 10:15

Viņa

Suņi rej, bet karavāna turpina gaitu.

Agronomam prātīgas atziņas, bet neviens tās neņem pierē (lācītim ir svarīgāk nobrugēt sev ceļu uz briseli)

pirms 7 gadiem, 2013.03.21 09:28

novads

saimniecības kuras ražo un nodod kooperatīviem produkciju, apgādā sevi un radus, subsīdijas saņem un saņems. Runa ir par tiem "saimniekiem", kuri "atļauj "citiem sakopt savu zemi un par to piesavinās tādu "nieku" kā subsīdijas! man ir 15 ha zeme un nesūdzos, šavai saimniecīecībai pietiek+ bonusā subsīdijas. strādāt vajag!

pirms 7 gadiem, 2013.03.21 08:40

dudu

Tieši tā! Pluss vēl iemest ķurķī tos tautas partijas darboņus, kuri iesāka mazo saimniecību iznīdēšanu! Skaties uz kuru pusi gribi-visur šķēles un viņa pakalpiņu nedarbi, vai pareizāk- noziegumi!

pirms 7 gadiem, 2013.03.21 08:07

Latvijas ziņas